Τρόμαξε αλλά νίκησε τον Κολοσσό η ΑΕΚ

2017-04-08T18:10:36+00:00 2017-04-08T18:17:26+00:00.

08/Apr/17 18:10

BASKET LEAGUE / Eʠ- ʏˏӓϓ (ӉˇӠ́яՊS / Eurokinissi Sports)

Ο Κολοσσός έφερε στα όρια της την ΑΕΚ, η οποία πάντως κατάφερε να πάρει τη 19η νίκη της στη Stoiximan.gr Basket League, κερδίζοντας με 82-81.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η έλλειψη κινήτρου για τη (σίγουρα) τρίτη “Ένωση” επέτρεψε στον Κολοσσό να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, παρέμειναν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το φινάλε.

Ο Ντούσαν Σάκοτα για ακόμα μια φορά έκανε αρχηγική εμφάνιση για τους “κιτρινόμαυρους”, μετρώντας 21 πόντους με 7/1ο σουτ, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν Ντίξον (18π.) και Μαυροκεφαλίδης (14π.). Παίκτης “κλειδί” στο δεύτερο μέρος ο Τσινεμέλου Ελονού, ο οποίος έπαιξε μόλις 47” στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη πλευρά οι Αμερικανοί του Κολοσσού δημιούργησαν πολλά προβλήματα, όπως κι ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Στο τέλος, όμως, μέτρησε η εμπειρία των γηπεδούχων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ δεν είχε καθόλου ρυθμό από το ξεκίνημα και δυσκολευόταν να βάλει την μπάλα στο καλάθι, την ώρα που ο Κολοσσός έδειξε επιθετικό πλουραλισμό.

Αποτέλεσμα ήταν οι “θαλασσί” να διατηρούν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η “Ένωση” έμεινε κοντά χάρη στις 16/17 βολές που πέτυχε, την ώρα που μετρούσε 8/23 σουτ εντός παιδιάς…

Οι παίκτες πέρασαν τη μπάλα μέσα στο “ζωγραφιστό” και κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και με τρίποντο του Σάκοτα ισοφάρισαν σε 48-48 (πρώτη ισοπαλία μετά το 10-10 στο 5′), ενώ λίγο αργότερα με μια βολή του Ούκιτς η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά (52-51) μετά το 10-8 (4′).

Το συγκεκριμένο διάστημα οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3/7 τρίποντα την ώρα που είχαν μόλις 2/10 στο πρώτο μέρος. Με τον παροπλισμένο Ελονού (έπαιξε μόλις 47” στο πρώτο μέρος καθώς έκανε γρήγορα δύο φάουλ) να δίνει λύσεις οι “κιτρινόμαυροι” ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 26-15.

Με τον Σάκοτα να φτάνει τα 3/4 τρίποντα έκανε το 63-55 δίνοντας ώθηση νίκης στην ΑΕΚ. Γενικότερα, ο αρχηγός της “Ένωσης” ήταν εξαιρετικός, έχοντας σε εκείνο το σημείο 17 πόντους με 6/7 σουτ.
Ο Κολοσσός, όμως, αποδείχθηκε σκληρός κι εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές της ΑΕΚ μείωσε σε 68-67, 3’26” πριν το φινάλε.

Η ΑΕΚ, όμως, κατάφερε να βρει λύσεις και τελικά να πάρει τη νίκη με τον ΜακΓκραθ να πετυχαίνει την κρίσιμη βολή (1/2) που έκανε το 82-78, 8” πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 34-40, 60-55, 82-81