Με τη δύναμη της έδρας τα Τρίκαλα!

2017-04-08T18:01:59+00:00 2017-04-08T18:08:48+00:00.

08/Apr/17 18:01

BASKET LEAGUE / ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ - ÔÑÉÊÁËÁ (Eurokinissi Sports / ÊÙÍÓÔÁÍÔÉÍÁ ËÁÌÐÑÏÐÏÕËÏÕ)

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, τα Τρίκαλα κατάφεραν να κερδίσουν τη Δόξα Λαυκάδας με 74-68 σε ένα παιχνίδι που η νίκη ήρθε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι γηπεδούχοι έχουν σωθεί, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα αγωνίζονται στην επόμενη σεζόν στην Α2. Τα Τρίκαλα έφτασαν στο 10-15, ενώ από την πλευρά της η Δόξα Λευκάδας βρίσκεται πλέον στο 4-21.

Ο Άγγελος Τσαγκαράκης ήταν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Κέλσι Μπάρλοου με 14 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, ο Ιβάν Μάρας σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 11 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 4-10, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να μπουν στη θέση του οδηγού. Αυτό ήταν εύκολο για τα Τρίκαλα από τη στιγμή που για τη Δόξα Λευκάδας οι μόνοι που ξεχώρισαν στην αρχή ήταν οι Μάρας και Ντόπλας. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-12 υπέρ των γηπεδούχων ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα από την άμυνα των παικτών της Δόξας. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 39-24.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, και ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο δυναμικά, μειώνοντας αρχικά το σκορ,, αλλά τα Τρίκαλα είναι εξαιρετικά δυνατά στο… σπίτι τους και ανέβασαν ρυθμούς με τους Μπάρλοου και Τσαγκαράκη να κάνουν καλό παιχνίδι επιθετικά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-40 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά… έπεσε στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, αλλά η Δόξα Λευκάδας δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει τους γηπεδούχους που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 74-68.

Που κρίθηκε:

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη διαφορά απέναντι στη Δόξα Λευκάδας που δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος τον περιστάσεων. Η διαφορά πήγε στο +15 για τους γηπεδούχους που παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Παίκτης – κλειδί:

Για ακόμη μία φορά, ο Κέλσι Μπάρλοου ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του. Πέρα από τους 14 πόντους που πέτυχε στον αγώνα, είχε παράλληλα και 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, βοηθώντας σε όλους τους τομείς.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68.