Ολυμπιακός: Νίκησε τον Προμηθέα, αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας

2017-04-10T19:45:43+00:00 2017-04-10T19:50:36+00:00.

10/Apr/17 19:45

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πάτρα στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι του για την φετινή κανονική περίοδο και πλέον θέλει μια νίκη απέναντι στη Κύμη για να κλειδώσει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών της STOIXIMAN.GR Basket League!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Προμηθέα με 73-53, ελέγχοντας απόλυτα τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν κάποια προβλήματα στην απόδοσή τους στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Προμηθέας για μια ακόμα φορά έδειξε θετικά στοιχεία, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο, η κυριαρχία των φιλοξενούμενων ήταν ολοκληρωτική και ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν όλα.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, επέτρεψε σε αυτό το διάστημα μόλις 10 πόντους στον αντίπαλό του, πήγε την διαφορά μέχρι τους 21 πόντους και δεν είχε πρόβλημα στο τέλος να κλείσει το ματς χωρίς πίεση και άγχος. Η ομάδα του Αγγέλου βρέθηκε σε κακή μέρα έξω από τα 6μ.75 και είναι γνωστό πως στο μπάσκετ όταν η υποδεέστερη ποιοτικά ομάδα έχει χαμηλότερα ποσοστά από τον ισχυρό στα τρίποντα, πολύ σπάνια κερδίζει.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε τον χρόνο, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες πλην του Γιάννη Αθηναίου από το πρώτο ημίχρονο και συνέχισε το ανοιχτό ροτέσιον και το μοίρασμα του χρόνου ως το τέλος, με προφανή στόχο να διατηρήσει τον ρυθμό των βασικών του παικτών, αλλά παράλληλα να τους δώσει και ανάσες, ενόψει της δύσκολης και κρίσιμης συνέχειας.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 14 πόντους και ακολούθησε ο Βασίλης Σπανούλης με 10 πόντους και 4 ασίστ. Από τον Προμηθέα κανείς παίκτης δεν κατάφερε να κάνει την διαφορά στην επίθεση, όσο περνούσε ο χρόνος και η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιωνόταν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυνατά, με καλή άμυνα, με ενέργεια και με ξεκάθαρο προσανατολισμό να τρέξει σε κάθε ευκαιρία. Προφανώς ο Βαγγέλης Αγγέλου είχε πει στους παίκτες του πως απέναντι στον Ολυμπιακό, όσο λιγότερες κατοχές πάνε σε 5-5 τόσο καλύτερα, λόγω της αποτελεσματικότητας των ερυθρολεύκων στην άμυνα.

Με τον Φαγιέ να μπαίνει καλά στο ματς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-3 και 9-8, πριν αντιδράσει ο Ολυμπιακός και αρχίσει να κάνει κάποια πράγματα καλύτερα. Με βελτίωση στην άμυνα και παιχνίδι στο ποστ από τον Πρίντεζη και τον Μιλουτίνοφ, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκαν με 12-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τον εξέπληξε ο Προμηθέας

Η ομάδα της Πάτρας, είχε, κι άλλες απαντήσεις να δώσει, όπως φάνηκε στη συνέχεια. Με εντυπωσιακή άμυνα, με νίκες στα ριμπάουντ, αμυντικά και επιθετικά και τον Γκίκα να δίνει εξαιρετικό ρυθμό και να δημιουργεί πολύ καλά, ο Προμηθέας έτρεξε σερί 11-1 και πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με 23-19! Σε αυτό το σημείο έδωσαν λύσεις στην επίθεση ο Τόντις και ο Γερομίχαλος.

Αντίδραση με φορτσάτο Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός αν δεν το είχε στο μυαλό του πριν το τζάμπολ, σίγουρα κατάλαβε όσο εξελισσόταν η αναμέτρηση πως η υπόθεση νίκη δεν θα είναι εύκολη. Στο τελευταιο του εκτός έδρας ματς στη κανονική περίοδο και με τους βαθμούς αναγκαίους, για να διατηρήσει το πλεονέκτημα έδρας.

Με τον Παπανικολάου να δίνει φοβερή ενέργεια και λύσεις σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, τον Γκριν να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να βοηθάει και με κάποιες καλές άμυνες, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει προηγούμενος το πρώτο ημίχρονο με σκορ 28-32.

Ένα πρόβλημα που προέκυψε ήταν ο τραυματισμός του Μπιρτς σε μια εντελώς ανύποπτη φάση. Με τον Ντομινίκ Ουότερς να περπατάει δίπλα του και τον Καναδό να πατάει στο πόδι του συμπαίκτη του και να γυρνάει τον αστράγαλό του!

Πήρε τον έλεγχο του ρυθμού

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο… υποψιασμένος και αποφασισμένος στην επανάληψη. Με τον Παπανικολάου να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς, τον Πρίντεζη να δίνει ποιότητα στο χαμηλό ποστ και τον Σπανούλη να ανεβάζει στροφές, η ομάδα του Σφαιρόπουλου ξέφυγε αρχικά με 30-39 και στο 27′ πήγε στο +14 (36-50).

Μια πραγματικά καλή είδηση ήταν κάποιες εξαιρετικές φάσεις που έβγαλε ο Πάτρικ Γιανγκ. Ο Ολυμπιακός οδεύοντας προς τα πλέι οφ και την τελική ευθεία της σεζόν, έχει ανάγκη όλους τους παίκτες του. Πόσο μάλλον τον Αμερικανό, με τον Μπιρτς να παθαίνει διάστρεμμα μια εβδομάδα πριν το τζάμπολ της σειράς με την Εφές.

Η τρίτη περίοδος ήταν η πλέον καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα επί μέρους σκορ 10-21, προηγήθηκε με 38-53, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του αντιπάλου του και επέβαλλε την κυριαρχία του και μέσα στο καλάθι, κάτι που δεν είχε κάνει στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Έτσι, δεν του στοίχισε το κακό ποσοστό στο τρίποντο, αφού οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν ακόμα πιο άστοχοι!

Διαδικαστικού χαρακτήρα

Όπως εξελίχθηκε το ματς, το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε συγκινήσεις να μας προσφέρει. Αμφότερες οι ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές, αλλά το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε, όπως και ο ρυθμός. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο, η διαφορά ήταν συνεχώς στα επίπεδα των 20 πόντων και απλά είδαμε κάποιες καλές φάσεις από τις δύο ομάδες.

Ο Προμηθέας ολοκληρώνει μια σεζόν απόλυτα πετυχημένη, αφού κατάφερε να πετύχει τον στόχο της σωτηρίας με άνεση και καλό μπάσκετ, ενώ ο Ολυμπιακός θέλει μια νίκη απέναντι στη Κύμη στο ΣΕΦ, για να σφραγίσει το πλεονέκτημα έδρας και να μπει στην τελική ευθεία της σεζόν, εκεί που όλα θα κριθούν τόσο στην Ευρωλίγκα, όσο και στο ελληνικό πρωτάθλημα.