“Καθάρισε” πριν το ημίχρονο ο Κολοσσός, με το μυαλό στα πλέι οφ!

2017-04-13T17:45:19+00:00 2017-04-13T17:54:29+00:00.

Stelios Toromanidis

13/Apr/17 17:45

Με την ένατη εντός έδρας νίκη του και 13η συνολικά στην φετινή Stoiximan.gr Basket League, ο Κολοσσός ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο, καθώς επιβλήθηκε άνετα των Τρικάλων και πλέον στρέφει την προσοχή του στα επερχόμενα πλέι οφ.

Με το τελικό 73-53 και σε συνάρτηση με την νίκη του Ρεθύμνου στην Λευκάδα επί της Δόξας, οι Ροδίτες κατέλαβαν την 7η θέση στην βαθμολογία και θα παίξουν με μειονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο της post season απέναντι στην κρητική ομάδα. Από την άλλη, τα Τρίκαλα τερμάτισαν στην 10η θέση και πέτυχαν τον στόχο της παραμονής.

Εξέλιξη αγώνα:

Μπορεί τα Τρίκαλα να ήταν ανταγωνιστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενα κυρίως τα πολλά λάθη του Κολοσσού και να έμειναν κοντά στο σκορ (20-19 στο 10′), όμως η δεύτερη περίοδο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβαλαν την βάση για μια εύκολη επικράτηση.

Με εφαλτήριο καταρχάς την εξαιρετική τους άμυνα (δέχτηκαν μόνο 7 πόντους σε 10′) και κατά δεύτερον τα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση (78% στα δίποντα, 46% στα τρίποντα), οι Ροδίτες έτρεξαν 25-7 επιμέρους σκορ, διαμορφώνοντας το +19 (45-26) του ημιχρόνου. Οι Σαλούστρος και Άχονεν με 8 πόντους έκαστος έσυραν τον… χορό για τον “πολυφωνικό” επιθετικά Κολοσσό, ενώ από την άλλη ξεχώρισε μόνο ο Μπάρλοου με 9 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο διαδραματίστηκε με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα και τους Σαλούστρο, Ρέντικ να συνεχίζουν την πολύ καλή τους παρουσία στην επίθεση από πλευράς των παικτών του κόουτς, Άρη Λυκογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην τελευταία περίοδο, καθώς ο Κολοσσός επαναπαύθηκε κάπως στο +22 (60-38) στο 30′, μειώνοντας μέχρι τους 14 πόντους (63-49), όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν περαιτέρω.

Που κρίθηκε:

Στη εξαιρετική άμυνα του Κολοσσού στην δεύτερη περίοδο (παθητικό μόλις 7 πόντους) και τα πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση που έδωσα την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεμακρύνουν στο σκορ και να φτάσουν άνετα στην νίκη.