Ολυμπιακός: Έβλεπε την… Εφές και όχι την Κύμη!

2017-04-13T17:26:34+00:00 2017-04-13T17:37:37+00:00.

13/Apr/17 17:26

Ο Ολυμπιακός νίκησε πολύ εύκολα την Κύμη 93-45, με απόλυτη κυριαρχία από το πρώτο δεκάλεπτο και εξασφάλισε την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs για τρίτη διαδοχική σεζόν στη STOIXIMAN.GR Basket League.

Αν η διάθεση, η ενέργεια και η αποτελεσματικότητα αποτελούν δείγμα και κριτήριο ενόψει των Playoffs της Ευρωλίγκας που για τον Ολυμπιακό ξεκινούν την Τετάρτη απέναντι στην Εφες Αναντολού, τότε οι οιωνοί είναι καλοί! Ασφαλώς και η Κύμη που είναι πολύ αξιόλογη πορεία στο φετινό πρωτάθλημα δεν μπορεί να συγκριθεί με την Τουρκική ομάδα, ούτε να αποτελέσει ασφαλές κριτήριο, αλλά κάποια πράγματα μπορεί σίγουρα να τα κρατήσει ο Ολυμπιακός.

Ποια είναι αυτά; Πρώτα και πάνω από όλα, την ξεκάθαρη εικόνα της αγωνιστικής ανόδου που έχει ο ηγέτης του, Βασίλης Σπανούλης. Με περισσότερες πια προπονήσεις στα πόδια του, είναι φανερό πως νιώθει καλύτερα και είναι έτοιμος να αποδώσει σε υψηλά επίπεδα. Παράλληλα, καλά σημάδια άφησε και ο Πάτρικ Γιανγκ, που έκανε ίσως την καλύτερη εμφάνισή του από τότε που επέστρεψε από τον τραυματισμό του.

Δεν είναι εύκολο σε καμία περίπτωση να κάνει παρόμοια πράγματα στην Ευρωλίγκα, αλλά σε αυτές τις σειρές όλες οι ομάδες χρειάζονται προσφορά από όλους τους παίκτες τους και τουλάχιστον ο Αμερικανός δείχνει… σημάδια μπασκετικής “ζωής”!

Συνολικά, οι κόκκινοι έδειξαν σε εγρήγορση και ικανοί να ανεβάσουν στροφές τώρα που είναι απαραίτητο και μετράει. Σε μια συνάντηση, στην οποία ο Ολυμπιακός κλείδωσε και μαθηματικά την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ως τους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος, με τον Πρίντεζη να ξεκουράζεται, τον Μπιρτς να βρίσκεται σε περίοδο αποθεραπείας από τον ελαφρύ τραυματισμό του στον αστράγαλο και τον Αθηναίου να μένει εκτός λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Εκτός φυσικά και οι Λοτζέσκι και Χάκετ, με τον Ολυμπιακό να έχει συνολικά 10 παίκτες διαθέσιμους για το ματς με την Κύμη. Έξι παίκτες τελείωσαν την συνάντηση με διψήφιο αριθμό πόντων! Οι Σπανούλης, Αγραβάνης, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου και Γιανγκ.

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος από το πρώτο… δευτερόλεπτο! Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εμπιστεύτηκε στο αρχικό σχήμα που επέλεξε τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ και οι κόκκινοι πολύ νωρίς φάνηκε ότι είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στο ματς, λες και επρόκειτο για την αυλαία των πλέι οφ με την Εφές και όχι για ένα παιχνίδι που κλείνει την κανονική περίοδο, απέναντι στη Κύμη.

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε μεγάλα κέφια και αυτό είναι ένα πολύ καλό νέο για τους πρωταθλητές Ελλάδος. Είναι χαρακτηριστικό πως σε 8 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο δεκάλεπτο πρόλαβε να “γράψει” 10 πόντους με 4/5 σουτ και 3 ασίστ, με τον κόσμο να τον αποθεώνει στην πρώτη του αλλαγή, για να περάσει στο παρκέ ο Γκριν.

Συνολικά, όμως, δούλευε καλά η ομάδα του Ολυμπιακού και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Αγραβάνης επίσης ήταν “ζεστός”, ο Μιλουτίνοφ κυριαρχούσε κάτω από τις δύο ρακέτες και την ίδια στιγμή η Κύμη σκόραρε… “με αίμα”.

Η πρώτη περίοδος που ουσιαστικά μας έδειξε το μοτίβο στο οποίο θα εξελιχθεί το ματς τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +23. Το 29-6 παρέπεμπε στο ότι όλα είχαν κριθεί σε ότι αφορά τον τελικό νικητή, από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι

Ο Ολυμπιακός δεν φάνηκε διατεθειμένος να ρίξει στροφές και να αφήσει το πόδι του από το γκάζι, ούτε στη δεύτερη περίοδο. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, παρά το γεγονός ότι ο κόουτς Σφαιρόπουλος είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του από πολύ νωρίς.

Στο 25′ η διαφορά έσπασε το φράγμα των 30 πόντων (42-11) με τον Γιανγκ να κάνει ιδιαίτερα αισθητή τη παρουσία του στο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 5/24 σουτ εντός πεδιάς.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +37 του 50-13 με τον Ολυμπιακό να σκοράρει όπως και όποτε ήθελε. Το μόνο που κατάφερε η Κύμη στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ήταν να κάνει ένα μικρό σερί 6-0 και να πάει το σκορ στο 50-19.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν πάρει 28 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, 15 από λάθη του αντιπάλου τους και είχαν 21/38 σουτ. Η Κύμη είχε μόλις 8/32 σουτ, 0 πόντους από αιφνιδιασμούς και μόλις 3 ασίστ. Δείκτες που αντικατοπτρίζουν την τεράστια διαφορά στην ποιότητα της απόδοσης των δύο ομάδων στα πρώτα 20 λεπτά.

Για τον Ολυμπιακό είχαν σκοράρει όλοι πλην του Ουότερς και για την Κύμη με τους μόλις 19 πόντους στο ημίχρονο, πιο παραγωγικός ήταν ο Τουντζιαράκης με 7.

Ξέσπασμα Γιανγκ

Μετά τα όσα συνέβησαν στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη είχε σημασία να δούμε προσωπικές επιδόσεις, το ροτέσιον που θα επιλέξει ο Ολυμπιακός και την όποια αντίδραση θα μπορούσε να έχει η ομάδα της Κύμης. Που τουλάχιστον, σκόραρε κάπως περισσότερο στην αρχή της τρίτης περιόδου. Το πιο σημαντικό στοιχεία σε αυτό το διάστημα ήταν το ξέσπασμα του Πάτρικ Γιανγκ.

Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 27′, έχοντας σκοράρει 12 με 6/8 δίποντα και με εν γένει πολύ καλή παρουσία σε όλους τους τομείς του αγώνα. Με επί μέρους σκορ 15-13 στη τρίτη περίοδο, το σκορ ήταν 65-32.

Στο τέλος η μεγαλύτερη διαφορά

Εμφανέστατα οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και το επίπεδο της έντασης σε άμυνα και επίθεση, αλλά η διαφορά παρέμενε μεγάλη και απαγορευτική για οποιαδήποτε σκέψη ανταγωνιστικότητας από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Το τελευταίο δεκάλεπτο κινήθηκε σε χαλαρούς ρυθμούς με αρκετές εκατέρωθεν αλλαγές.

Με καλάθι του Ντομινίκ Ουότερς, του μοναδικού παίκτη των νικητών που δεν είχε σκοράρει μέχρι τότε, ο Ολυμπιακός δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά του τρία λεπτά πριν το τέλος, πηγαίνοντας στο +38 (83-45) για να πάει αμέσως μετά και στο +44 (89-45) ένα λεπτό πριν το τέλος. Το τελικό σκορ (93-45) και οι 48 πόντοι έμελλε να σηματοδοτήσουν την μεγαλύτερη διαφορά που είχε ο Ολυμπιακός μέσα στο ματς.