Επέστρεψε από το -17 το Ρέθυμνο και 1-0!

2017-04-20T18:11:02+00:00 2017-04-20T18:16:19+00:00.

20/Apr/17 18:11

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports)

Αν και βρέθηκε στο -17 (24-41), το Ρέθυμνο κατάφερε να πάει αρχικά το παιχνίδι στην παράταση και στη συνέχεια να κερδίσει με 84-71 (63-63 κ.α.), κάνοντας έτσι το 1-0 και το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Stoiximan.gr Basket League.

Οι νικητές παρουσίασαν δύο πρόσωπα, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακοί, σε αντίθεση με το δεύτερο μισό του αγώνα που ήταν μία άλλη ομάδα. Οι δύο ομάδες θα τεθούν και πάλι αντιμέτωπες την Κυριακή (23/04) και ο νικητής θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την ΑΕΚ.

Κορυφαίος για το Ρέθυμνο, ήταν ο Τοάρλιν Φιτζπάτρικ, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, ενώ από την πλευρά του Κολοσσού ξεχώρισε ο Γιουβόντε Ρέντικ με 20 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να παίξει πιο σωστά από τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου με 22-14, με το Ρέθυμνο να μην βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Ρέλεφορντ ήταν εξαιρετικός, καθώς στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού είχε 17 πόντους και ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του, που έφτασε στο +15 στο πρώτο μισό (24-39). Ο Κολοσσός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έχοντας 23, έναντι 15 των γηπεδούχων, ενώ το γεγονός πως το Ρέθυμνο είχε μόλις 2 ασίστ στα 20 πρώτα λεπτά λέει πολλά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο κατάφερε να αντιδράσει και μειώσει τη διαφορά. Η επιθετική εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως και η άμυνά τους. Το Ρέθυμνο σκόραρε 21 πόντους και δέχτηκε μόλις 12, με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με 45-51. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και έφτασαν ακόμη και στον πόντο (54-55), περίπου τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Δύο λεπτά πριν το τέλος, το Ρέθυμνο ολοκλήρωσε την ανατροπή και προηγήθηκε με 58-57, ο Βασιλόπουλος έκανε το 61-63, 20” πριν το τέλος και ο Γιανόπουλος ισοφάρισε σε 63-63. Οι Χολ και Βασιλόπουλος αστόχησαν στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, το Ρέθυμνο ήταν καταιγιστικό και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 84-71. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 21 πόντους σε 5 λεπτά και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη σειρά με τον Κολοσσό.

Που κρίθηκε:

Στο πρώτο ημίχρονο, το Ρέθυμνο είχε μόλις 2 ασίστ, ενώ συνολικά στο παιχνίδι έφτασε τις 17! Η αλλαγή της εικόνας των γηπεδούχων στο δεύτερο μισό του αγώνα, κυρίως στη δημιουργία ήταν τεράστια με αποτέλεσμα να είναι αποτελεσματική στην επίθεση.