Πρόκριση με δίδυμο “φωτιά” το Ρέθυμνο

2017-04-26T18:09:26+00:00 2017-04-26T18:18:56+00:00.

26/Apr/17 18:09

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά με τον Κολοσσό, κέρδισε στο τρίτο παιχνίδι με 69-55 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League, όπου θα βρει μπροστά του την ΑΕΚ.

Επόμενος αγώνας για τους νικητές αναμένεται να είναι την ερχόμενη Κυριακή, όταν και θα αντιμετωπίσουν την Ένωση στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στον πρώτο αγώνα της μεταξύ τους σειράς.

Κορυφαίοι για το Ρεθυμνο ήταν οι Χάρη Γιαννόπουλος και Ουόλτερ Λέμον οι οποίοι πέτυχαν από 20 πόντους ο καθένας, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως σημαντική ήταν και η βοήθεια του Ρόμπερτ Άρνολντ με 14 πόντους. Από την πλευρά του Κολοσσού ξεχώρισε για μία ακόμη φορά ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 20 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 22-9, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες από τη γραμμή του τρίποντου, αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 37-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια ο Κολοσσός κατάφερε να φτάσει ακόμα και στην ισοφάριση του σκορ σε 37-37, αλλά δεν κατάφερε να περάσει ποτέ μπροστά στο σκορ και να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το Ρέθυμνο κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να παίξει πολύ καλό μπάσκετ και με ένα επιμέρους σκορ 17-8 πήρε μία καλή διαφορά και έφτασε στη νίκη με 69-55.

Που κρίθηκε:

Ο Κολοσσός πάλεψε, αλλά δεν είχε τις επιθετικές επιλογές που έπρεπε για να καταφέρει να πάρει το “διπλό”. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος το πάλεψε μόνος του όσο μπορούσε, αλλά δεν ήταν την απαιτούμενη βοήθεια για να οδηγήσει την ομάδα στη νίκη.

Παίκτης-κλειδί:

Ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα ο Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος ήταν και πάλι από τους κορυφαίους για το Ρέθυμνο. Σήμερα, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και ήταν μαζί με τον Λέμον πρώτος σκόρερ του αγώνα.