Άρης: “Σκούπισε” τον ΠΑΟΚ και τώρα Ολυμπιακός!

2017-05-03T19:55:34+00:00 2017-05-03T20:09:13+00:00.

03/May/17 19:55

Ο Άρης νίκησε στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ και με 2-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan.gr Basket League

Οι “κίτρινοι” εκμεταλλεύτηκαν την αποτελεσματικότητα τους, κυρίως έξω από τα 6μ75 (11/24 τρίποντα) κι επικράτησαν 84-75, παίρνοντας την πρόκριση για τους “4”, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό.

Να θυμίσουμε ότι η σειρά των ημιτελικών είναι best-of-5 και θα ξεκινήσει την ερχόμενη Τετάρτη, με το δεύτερο ματς να γίνεται το Σάββατο στις 13 Μαΐου και όσα χρειαστούν (μίνιμουμ ακόμα ένα) θα διεξαχθούν μόλις επιστρέψει ο Ολυμπιακός από την Πόλη.

Ο Τάντιγια Ντραγκίασεβιτς έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Πολύ καλή παρουσία είχε κι ο Ουίλ Κάμινγκς, ενώ τρίποντο-“μαχαιριά” πέτυχε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς από τα οκτώ μέτρα (67-77 στο 38′)!

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει και μείωσε στο καλάθι (61-63) αλλά στο τέλος πλήρωσε την αστοχία του, ειδικά στο τρίποντο (4/27). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σόμπεϊ έχασε ελεύθερο τρίποντο με το σκορ 72-79 στο 39’…

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης μπήκε με… φόρα στον αγώνα και πολύ νωρίς “έχτισε” διψήφια διαφορά (17-7). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα σε 2’56’’ και μολονότι δέχθηκαν πίεση από τον ΠΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-33 αλλά ο Ντραγκίσεβιτς έκανε «όργια» στο πρώτο ημίχρονο! Ο Σέρβος φόργουορντ ολοκλήρωσε τις δύο πρώτες περιόδους, έχοντας 20 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/5 τρίποντα κι ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 12 πόντων (52-40).

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 7/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος κι με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 59-45 (24’) αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση.

Ένα τρομερό κάρφωμα του Μαργαρίτη, ο οποίος έκανε poster τον Ντραγκίσεβιτς, επέτρεψε στους «ασπρόμαυρους» να μειώσουν σε 52-59, βάζοντας και πάλι “φωτιά” στο ματς!

Οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν να σουτάρουν πολύ καλά έξω από τα 6μ75 (9/18 τρίποντα) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0, μείωσε στο καλάθι (61-63 στο 32’).

Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, όμως, ήταν απελπιστικά άστοχος (4/22 σουτ) κι είναι χαρακτηριστικό ότι αστόχησε σε τέσσερα σουτ στην ίδια φάση πριν ο Κάμινγκς κάνει το 63-71 (34’) στον αιφνιδιασμό.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πέτυχε τρίποντο “μαχαιριά” από τα οκτώ μέτρα, κάνοντας το 67-77, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 72-79 αλλά οι “κίτρινοι” πέτυχαν τις βολές που χρειάζονταν για να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-52, 59-63, 75-84.