ΑΕΚ: “Σκούπα” με ανατροπή, στα ημιτελικά με Παναθηναϊκό!

2017-05-04T17:56:22+00:00 2017-05-04T18:25:55+00:00.

04/May/17 17:56

Η ΑΕΚ με τρομερή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο νίκησε στο Ρέθυμνο κι εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan.gr Basket League.

Η “Ένωσης” έκανε το 2-0 καθώς επικράτησε στην Κρήτη με 81-70, εκμεταλλευόμενη το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και στους “4” θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Η σειρά που θα είναι “best-of-5” θα ξεκινήσει την ερχόμενη Πέμπτη, με τους “πράσινους” να είναι (τυπικά) γηπεδούχοι στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν επιμέρους 24-6 και επέστρεψαν από το -10, στο οποίο είχαν βρεθεί μετά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο του Ρεθύμνου.

Η ΑΕΚ έκανε σερί 12-0, μετατρέποντας το 54-50 σε 54-62 κι από εκεί και πέρα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι που είχαν 8/16 τρίποντα στο πρώτο μέρος αλλά μέτρησαν μόλις 2/15 μετά την ανάπαυλα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή είναι η πρώτη νίκη της “Ένωσης” στο Ρέθυμνο σε επίπεδο Stoiximan.gr Basket League, κάθως μέχρι σήμερα μετρούσε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς…

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Ρέθυμνο έβαλε την ΑΕΚ στον ρυθμό του και εκμεταλλευόμενο τα μις ματς πήρε το προβάδισμα. Επίσης, οι γηπεδούχοι έχτισαν τοίχος στο «ζωγραφιστό» τους, έστω κι αν χρειάστηκε να «θυσιάσουν» τον Φιτζπάτρικ, ο οποίος χρεώθηκε νωρίς με φάουλ.

Οι κακές αντιδράσεις του Ελονού στα πικ εν ρολ, έβγαλαν σε πολλές περιπτώσεις ελεύθερο στο τρίποντο τον Σάφτενααρ, ο οποίος σημείωσε τέσσερα στο πρώτο μέρος!

Γενικότερα, οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί έξω από τα 6μ75 (8/16 τρίποντα), κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε με διψήφια διαφορά (50-40) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ένα σερί 7-0 της “Ένωσης” στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, της έδωσε τον ρυθμό ώστε να κυριαρχήσει στην τρίτη περίοδο.

Μάλιστα, με καλάθι του Μιλόσεβιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 55-54 (27’), ενώ με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 22-4(!), η ΑΕΚ ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και προηγήθηκε με 62-54 (στο 28’)!

Με τρίποντο του Ούκιτς, η ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (69-58 στο 32’), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +15 (73-58). Το Ρέθυμνο έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 70-75 στο 39’ αλλά τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Ούκιτς “καθάρισαν” το ματς για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81.