Ο Ολυμπιακός “στραγγάλισε” τον Άρη στον πρώτο ημιτελικό

2017-05-10T19:48:00+00:00 2017-05-10T19:53:33+00:00.

10/May/17 19:48

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης και συνέπειας απέναντι στον Άρη και νίκησε πολύ εύκολα στον πρώτο ημιτελικό της σειράς, απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Άρη στον πρώτο ημιτελικό της σειράς της STOIXIMAN.GR Basket League με σκορ 84-54 και έκανε το 1-0. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας κυριάρχησαν ολοκληρωτικά σε άμυνα και επίθεση και ουσιαστικά “έπνιξαν” τον αντίπαλό τους με την πολύ δυνατή και αποτελεσματική τους άμυνα.

Πλέον, το Σάββατο η σειρά θα μεταφερθεί στο Αλεξάνδρειο και τη Θεσσαλονίκη και αυτός θα είναι ο τελευταίος αγώνας τος Ολυμπιακού πριν το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη και την μεγάλη πρόκληση του φάιναλ φορ. Για τους νικητές που έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, εντυπωσιακός ήταν για μια ακόμα φορά ο Κώστας Παπανικολάου. Σε καλή κατάσταση φάνηκε και ο Πάτρικ Γιανγκ, ενώ Πρίντεζης και Σπανούλης χωρίς να πιέσουν τους εαυτούς τους, έκαναν όσα έπρεπε για να κερδίσει η ομάδα τους.

Από τον Άρη οι Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς και Καββαδάς προσπάθησαν, αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη. Ο Άρης είχε πολύ χειρότερα ποσοστά στα δίποντα, λιγότερους πόντους μέσα στη ρακέτα και σαφώς λιγότερες κατοχές, αφού ο Ολυμπιακός είχε περισσότερα ριμπάουντ και λιγότερα λάθη. Πολύ μεγάλη ήταν και η διαφορά στο σκορ που προσέφεραν οι παίκτες των δύο ομάδων που ήρθαν από το πάγκο.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και τον Άρη να δείχνει ανταγωνιστικός και αποφασισμένος για να δώσει ένα καλό αγώνα. Το θέμα ήταν σε πόσο μεγάλη διάρκεια μέσα στον πρώτο ημιτελικό της σειράς θα μπορούσε να μείνει ανταγωνιστικός και όπως αποδείχτηκε αυτό κράτησε για 15 περίπου λεπτά. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε πολύ καλές αντιδράσεις αμυντικά στα πικ εν ρολ, προστάτευσε το καλάθι της με σωστές τοποθετήσεις και προηγήθηκε με 7-11 στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, ακουμπούσε τη μπάλα στο ποστ με τον Πρίντεζη και από εκεί προσπαθούσε να βρει σκορ, αλλά και δημιουργία. Ο Κάμινγκς, ο Γιάνκοβιτς και ο Σκοτ ξεκίνησαν καλά για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ για τους πρωταθλητές ο Πρίντεζης ήταν εκείνος που έβαλε 6 σχετικά γρήγορους πόντους, μαζί και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με δύο εύστοχα τρίποντα.

Μια καλή είδηση για τους κόκκινους, ήταν ο… ορεξάτος Πάτρικ Γιανγκ! Μπήκε στο παρκέ προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του. Καλές άμυνες, επιθετικά ριμπάουντ και 4 πόντοι, για να βρεθεί ο Ολυμπιακός σε θέση ισχύος με σκορ 19-13 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 21-17.

Το ΣΕΦ “πάγωσε” με τον τραυματισμό του Ιωάννη Παπαπέτρου, που χρειάστηκε περίπου δύο λεπτά για να σηκωθεί από το παρκέ και να πάει στα αποδυτήρια με τον κόσμο του Ολυμπιακού να τον αποθεώνει.

Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους (29-19) στο 13′ και φαινόταν πως ο Ολυμπιακός μέσω της άμυνας και της κυριαρχίας στα ριμπάουντ έβαζε σιγά – σιγά το νερό στο αυλάκι και επέβαλε το ρυθμό του στην αναμέτρηση. Ο Παπανικολάου σε αυτό το διάστημα ήταν για μια ακόμα φορά πολύτιμος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και με οικονομία προσπαθειών και 15 πόντους ως εκείνο το σημείο χωρίς να χάσει δίποντο!

Από την πλευρά του Άρη, καλή δουλειά έκανε ένας πρώην… ερυθρόλευκος, ο Βασίλης Καββαδάς. Η δεύτερη περίοδος κυλούσε στο ίδιο μοτίβο και η διαφορά που είχαν οι γηπεδούχοι, οφειλόταν κυρίως στο καλύτερο ποσοστό τους στα δίποντα, σε σχέση με το αντίστοιχο του Άρη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 44-31 και αυτή ήταν και η μεγαλύτερη στα πρώτα 20 λεπτά. Ένα σημαντικό πρόβλημα για την ομάδα του Πρίφτη ήταν οι 5 λιγότερες κατοχές του ημιχρόνου, κάτι που είχε ως αιτία τα 0 επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο πρώτο ημίχρονο!

Κυριαρχία Ολυμπιακού

Στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία του Ολυμπιακού έγινε ακόμα πιο εμφατική. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 4,5 λεπτά της επανάληψης ο Άρης είχε βάλει μόνο ένα καλάθι, με συνέπεια οι κόκκινοι να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 19 πόντους (52-33). Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες κατοχές, σούταρα καλύτερα σε δίποντα και τρίποντα και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αδυνατούσε να βρει τρόπους να σκοράρει σταθερά απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (58-35) και αν οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, έπρεπε να αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει πολύ πιο εύκολα από τον αντίπαλό του, προηγήθηκε με 62-35 και ο πρώτος ημιτελικός της σειράς είχε χάσει την ανταγωνιστικότητά του. Ο Σπανούλης και ο Γκριν μπήκαν κι αυτοί δυνατά στην επιθετική εξίσωση και ο Παπανικολάου συνέχιζε την εξαιρετική του δουλειά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Δείτε τη συνάντηση των Αγγελόπουλων με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το 82-47 στο 37′ με τον Ολυμπιακό να κάνει επίδειξη δύναμης και να δείχνει σε καλή κατάσταση πριν το φάιναλ φορ της Πόλης. Όλοι οι παίκτες του Σφαιρόπουλου σκόραραν, όπως και ο νεαρός Τολιόπουλος, αν εξαιρέσουμε τον Παπαπέτρου που πρόλαβε να αγωνιστεί για για 2,5 λεπτά πριν τραυματιστεί. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στην επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων, εκεί που σίγουρα ο Άρης θα επιδιώξει να αλλάξει την εικόνα και να ισοφαρίσει την σειρά.