Ο τρομερός Καλάθης έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟ!

2017-05-11T19:45:27+00:00 2017-05-11T20:51:06+00:00.

11/May/17 19:45

BASKET LEAGUE / 1ﲠnjɔŋɊϓ / ЁϠ- Eʠ(ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / Eurokinissi Sports)

Ο Νικ Καλάθης πάτησε το… τούρμπο στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε career high στο πρωτάθλημα και ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ (80-70) στο ΟΑΚΑ κάνοντας το 1-0 στην ημιτελική σειρά!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ ήταν άκρως ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο (35-39), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο κακός στο πρώτο μέρος Παναθηναϊκός, με κορυφαίο τον εξαιρετικό Νικ Καλάθη που έκανε ρεκόρ καριέρας στην Stoiximan.gr Basket League (23π.) πάτησε γκάζι κι άνοιξε το σκορ στην ημιτελική σειρά στο “παγωμένο” ΟΑΚΑ, στον πρώτο αγώνα των “πράσινων” μετά τον αποκλεισμό από την Φενέρ και όσα ακολούθησαν.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε τη διαφορά, όμως είχε πολύτιμη συνεισφορά από τον διπλό Μπουρούση (11π., 11ριμπ.) και τον Τζέιμς, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Μαυροειδής (18π.) και ο Ντίξον (15π.) κυρίως στο πρώτο μέρος.

Ο αγώνας

Ο Σίνγκλετον μπήκε κάτι παραπάνω από ορεξάτος και ο Παναθηναϊκός έχτισε γρήγορα προβάδισμα (17-7, 6:40’’), με τον Αμερικανό να μετράει 11 πόντους! Οι γηπεδούχοι με τον Μπουρούση έφτασαν και στο +12 (21-9, 8’), με την ΑΕΚ να αντιδρά με τέσσερις πόντους του Μαυροειδή (23-15, 10’).

Αυτό που δεν είχε η ομάδα του Μανωλόπουλου στην πρώτη περίοδο, ήτοι σουτ από την περιφέρεια (1/9 τρίποντα), το είχε αφειδώς στη δεύτερη. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν το δικό τους σερί 10-0 για να πλησιάσουν (23-21), με τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του να επιδίδεται σε τελείως άναρχο μπάσκετ δια χειρός Τζέιμς.

Κάπου εκεί ήρθε και η αφύπνιση του Ντίξον, ο οποίος με 3/3 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (25-27, 14’)! Οι λύσεις από Γκιστ και Μπουρούση ήταν πρόσκαιρες (35-34), με ΜακΓκραθ και Σάκοτα από τα 6,75μ. να δίνουν στην ΑΕΚ τη δυνατότητα για το 35-39 της ανάπαυλας, έχοντας 6/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/7 στο πρώτο 20λεπτο!

Η αφύπνιση του Καλάθη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αλλαγμένος στο δεύτερο ημίχρονο, αρχίζοντας από την άμυνα, αφού κατάφερε να αποκόψει τον Ντίξον και να κλείσει τη ρακέτα του. Στην επίθεση το… πρόσταγμα το είχε ο Καλάθης, ο οποίος συμμάζεψε τα πράγματα σε συνεργασία με τον Μπουρούση, με τους “πράσινους” να περνούν μπροστά (43-41, 22’) και με τον αρχηγό τους αφού έφτασαν στο +6 (51-45).

Το τρίποντο του Ούκιτς έδωσε μόνο προσωρινή ανάσα στην ΑΕΚ (51-48), αφού οι παίκτες του Πασκουάλ με τον Μπουρούση έφτασαν στο +10 (58-48) και με τον Τζέιμς έκλεισαν στο 30’ με 60-50 με 25-11 στην τρίτη περίοδο.
Η διψήφια διαφορά σταθεροποιήθηκε, με τον Καλάθη μάλιστα να σπάει το ρόδι από το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό μετά από 12 άστοχες προσπάθειες (67-56, 33’). Παρά το μικρό σερί με τον Σάκοτα (72-66, 36’) ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του 6-0 και καθάρισε την υπόθεση νίκη (78-66, 38:30’’), σφραγίζοντας με το τελικό 80-70 το 1-0.

Οι δύο ομάδες έχουν πλέον ραντεβού την Κυριακή με τυπικά γηπεδούχο την ΑΕΚ (14/5, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-39, 60-50, 80-70.