Τρομερή ΑΕΚ, ισοφάρισε τον ΠΑΟ κι έγραψε ιστορία!

2017-05-14T17:48:38+00:00 2017-05-14T18:53:44+00:00.

14/May/17 17:48

BASKET LEAGUE / 2ﲠnjɔŋɊϓ / Eʠ- ЁϠ(ԁʇӠӁÉS / Eurokinissi Sports)

Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία, καθώς νίκησε τον Παναθηναϊκό (71-70) μετά από εννέα χρόνια και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 1-1! Συγκλονιστικοί Μιλόσεβιτς, Σάκοτα, Μαυροειδής, δεν έφτανε ο Σίνγκλετον για την κακή στο δεύτερο μέρος ομάδα του Πασκουάλ.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Για πρώτη φορά μετά από εννέα χρόνια η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό κι έφερε την ημιτελική σειρά στο 1-1! Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να χάσει και πάλι από την ομάδα του Πασκουάλ, που ήταν καλή στο πρώτο μέρος, αλλά… αλλού γι’ αλλού στο δεύτερο 20λεπτο, με τον Σίνγκλετον (19π.) να προσπαθεί μόνος στο τέλος, απέναντι στους πολύ παθιασμένους “κιτρινόμαυρους” των Σάκοτα (12π.), Μιλόσεβιτς (14π.) και Μαυροειδή (12π.), που υπέταξαν τους “πράσινους” για πρώτη φορά μετά από 13 ήττες και συγκεκριμένα από τις 6/4/2008 (70-66)!

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-0), ωστόσο όταν ο Παναθηναϊκός βρήκε τα πατήματά του και πόντους στο τρανζίσιον πέρασε μπροστά (9-13, 5’). Οι παίκτες του Πασκουάλ χάρη στην ομαδικότητά τους έβρισκαν εύκολα καλάθια κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (17-22), έχοντας μοιράσει επτά ασίστ.

Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση, αφού οι “πράσινοι” έκλειναν τους διαδρόμους και το μίνι ξέσπασμα του Μιλόσεβιτς απαντήθηκε από Παππά και Ρίβερς για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (27-37, 16’), το οποίο έφτασε και στους 12 (29-41), πριν ο Ούκιτς σκοράρει στην εκπνοή του ημιχρόνου (37-44).

Αντίδραση με Μιλόσεβιτς

Η ΑΕΚ επέστρεψε δυναμικά από τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός όχι, μένοντας συνολικά πέντε λεπτά άποντος και οι “κιτρινόμαυροι” με σερί 11-0 (από το 33-44 του 19’), ισοφάρισαν (44-44, 24’) με κύριο άξονα τον Μιλόσεβιτς, που έπαιξε στο “4” σε σχήμα με τρεις κοντούς από τον Μανωλόπουλο.

Η αντίδραση ήρθε από Σίνγκλετον και Γκιστ, που πλήγωσαν την άμυνα των γηπεδούχων από το ζωγραφιστό, ενώ με τρίποντο του Φελντέιν ο Παναθηναϊκός μετά από μια φάση έντονων διαμαρτυριών από πλευράς ΑΕΚ (φάουλ Ελονού και τεχνική ποινή στον Μανωλόπουλο) επανήλθε στο +7 (48-55, 28’).

Όμως η “Ενωση” βρήκε δύο τρίποντα του Νιούλεϊ για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (56-57, 30’), κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι ξανά. Οι μάχες που κέρδισε ο Ελονού στις δύο ρακέτες έδωσαν τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να περάσει και μπροστά με το λέι απ του Ντίξον (63-62, 34:17’’) για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα!

Ο Σάκοτα με ένα τρίποντο-βόμβα και ο ΜακΓκραθ με σουτ από τα έξι μέτρα έδωσαν αέρα +6 στην ομάδα τους (70-64, 37’) ολοκληρώνοντας σερί 7-0, με την ομάδα του Πασκουάλ να παίρνει ανάσα από Σίνγκλετον και Παππά (70-70, 38:25’).

Ο Μαυροειδής με 1/2 βολές έκανε το 71-70 (-47,8’’), με τον Παναθηναϊκό να χάνει την ευκαιρία για να πάρει τη νίκη μετά το άστοχο τρίποντο του Ούκιτς, αλλά ο Ρίβερς στο φινάλε υπό πίεση βρήκε σίδερο και η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη μετά από εννέα ολόκληρα χρόνια επί των “πράσινων» μέσα σε έξαλλα πανηγύρια!

Η τρίτη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι την Πέμπτη (18/4, 19:00), με το νικητή να κάνει το 2-1 και να φτάνει ένα βήμα πιο κοντά στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70.