Και τώρα οι δυο τους!

2017-05-25T19:40:48+00:00 2017-05-25T19:54:39+00:00.

25/May/17 19:40

BASKET LEAGUE / 3ﲠnjɔŋɊϓ / ϓ֐ - QǓ (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports)

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα τον Αρη στο ΣΕΦ στην επιστροφή στην ελληνική πραγματικότητα (79-65), έκανε το 3-0 και έκλεισε το ραντεβού στους τελικούς για άλλη μια φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό!

Του Νίκου Βαρλά/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην… προσγείωσή της στην ελληνική πραγματικότητα μετά το Final Four δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει τη δουλειά στη σειρά με τον Αρη και κάνοντας το 3-0 είναι έτοιμος για άλλη μια σειρά τελικών απέναντι στον Παναθηναϊκό, αρχής γενομένης από την Κυριακή (28/5) στο ΣΕΦ.

Ο Αρης έκανε ό,τι μπορούσε, μάζεψε στο μισό το +22 που είχαν οι Πειραιώτες, όμως εκεί ήταν παρών ο Παπαπέτρου (18π.), που μαζί με Μάντζαρη (14π.) και Πρίντεζη (13π.) ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό. Ο Κάμινγκς (21π.) έκανε τη διαφορά για τον Αρη, o οποίος θα διεκδικήσει την τρίτη θέση κόντρα στην ΑΕΚ.

Πάνω χέρι από την αρχή

Ο Ολυμπιακός πάτησε παρκέ με… φόρα, ενώπιον 4.000 φίλων του και προηγήθηκε γρήγορα με 8-0 (2′), με τον Αρη να απαντά περνώντας την μπάλα στο καλάθι, με τον Καββαδά να κερδίζει άμεσα δύο φάουλ του Μιλουτίνοφ (8-7, 4′).

Το πικ εν ρολ έδωσε νέο αέρα στους γηπεδούχους (15-7, 6′), με το +9 να είναι η διαφορά στην πρώτη περίοδο δια χειρός Γκριν (22-13).

Τα ριμπάουντ ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος παρότι ήταν άστοχος από την περιφέρεια (2/13 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο), με τις επιθέσεις που ανανέωνε, μαζί με τους πόντους στον αιφνιδιασμό έχτισε διψήφια διαφορά (33-21, 15:30”), παρά τις προσπάθειες του Ξανθόπουλου και του Κάμινγκς.

Ο Πρίντεζης ολοκλήρωσε σερί 6-0 για το 39-23, με το +14 των Πειραιωτών (39-25) να είναι το σκορ στην ανάπαυλα.

Γκάζι για… +20

Το πρώτο δίλεπτο στην τρίτη περίοδο είχε μόνο… Ολυμπιακό, που βρήκε σουτ με τον Μάντζαρη και με γρήγορο 10-0 ανέβασε τη διαφορά στο +22 (49-27, 22′), με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να την μαζέψουν, αλλά να πληρώνουν από τα λάθη και τους πόντους από αιφνιδιασμό, για το 65-49 (30′).

Η ομάδα του Πρίφτη πάντως κράτησε στο μηδέν τους γηπεδούχους για 3,5 λεπτά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μείωσε ως το 65-54 (31:30”) με τον Χρηστίδη, χάνοντας ευκαιρίες για να μειώσει κι άλλο.

Ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ, έβαλε τις… φωνές και η πεντάδα που επιστράτευσε (Μάντζαρης, Γκριν, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Γιανγκ) ισορρόπησε την κατάσταση, με τον Παπαπέτρου να κάνει τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση και να είναι καθοριστικός όταν ο Αρης πλησίασε (74-62, 37′), χωρίς να αλλάξει κάτι ως το τέλος.

Ετσι ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση με 3-0 νίκες και πλέον θα κοιτάξει να υπερασπιστεί τον τίτλο του απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-25, 65-49, 79-65.