2017-05-28T21:46:55+00:00 2017-05-28T22:04:37+00:00.

Lefteris Moutis

28/May/17 21:46

BASKET LEAGUE / 1ïò ÔÅËÉÊÏÓ 2016-2017 / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 63-58 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος με τον Σπανούλη να κάνει νταμπλ-νταμπλ και τον Μιλουτίνοφ να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες υπερασπίστηκαν την έδρα τους στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, έκαναν το 1-0 και πλέον θέλουν δυο ακόμα νίκες για να κατακτήσουν το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημά τους. Ο ήρωας στα τελευταία λεπτά ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε τέσσερις πόντους και μαζί με τον Βασίλη Σπανούλη ήταν αυτοί που ύψωσαν ανάστημα, σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι μπορούσε να κλέψει τη νίκη, καθώς προηγείτο με 58-55 στο 38′.

Καλύτεροι από πλευράς Παναθηναϊκού που προσπάθησε μέχρι τέλους για το break ήταν οι Ρίβερς και Μπουρούσης, ενώ κατά διαστήματα βοήθησε ο Σίνγκλετον. Πολύ άστοχοι οι Καλάθης και Τζέιμς που είχαν συνολικά 4/20 σουτ.

Επιμονή στο ποστ από Παναθηναϊκό

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε να φορτώσει από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με φάσεις κοντά στο καλάθι ακολουθώντας ένα πλάνο παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποιούσε και ο προκάτοχός του, Αργύρης Πεδουλάκης, ο οποίος μάλιστα είχε πει χαρακτηριστικά μετά από αγώνα στο ΣΕΦ: “Επρέπε να ποστάρουμε μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα”…

Αρχικά, ο Μπουρούσης πήρε τη μπάλα με πλάτη στο καλάθι για να αντιμετωπίσει τον Μιλουτίνοφ. Ο Ελληνας σέντερ κατάφερε να τον κερδίσει με γκολ-φάουλ στην πρώτη φάση, αλλά έπειτα ο Σέρβος ισορρόπησε την κατάσταση.

Κυριαρχία Ολυμπιακού

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός προσπάθησε να χτυπήσει στην άμυνα τον Μπουρούση και τα κατάφερε αρκετά καλά με τον Σπανούλη να δημιουργεί συνήθως το ρήγμα με διεισδύσεις και τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου να εκμεταλλεύονται τα ελεύθερα σουτ δίνοντας από νωρίς προβάδισμα 9 πόντων στους “ερυθρολεύκους” (15-6, 8′) σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 σουτ και 3 λάθη.

Η αστοχία των δυο ομάδων στις βολές (ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 0/4 και ο Παναθηναϊκός με 0/3) έδειχνε τον εκνευρισμό και το άγχος τους, το οποίο αποτυπωνόταν και στο παρκέ με το κακό μπάσκετ χωρίς δημιουργία.

Διψήφιο προβάδισμα Ολυμπιακού, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός επέμενε να ποστάρει όσο περισσότερο μπορούσε ακόμα και όταν ο Μπουρούσης αποσύρθηκε στον πάγκο (πρόλαβε ωστόσο να φορτώσει με φάουλ τον Μπιρτς) με τους Γκιστ και Ρίβερς να παίρνουν τη σκυτάλη. Ο Ολυμπιακός έφθασε σε διψήφιο προβάδισμα στο 12′ (24-13), αλλά έπειτα με εν τη απουσία των Σπανούλη και Πρίντεζη, είχε έλλειμμα δημιουργίας και επιθετικής αποτελεσματικότητας.

…ο Ρίβερς έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά

Ο Ρίβερς όμως, πήρε μπροστά από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Πέτυχε 10 πόντους μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου θυμίζοντας τον “καυτό” εαυτό του στα δυο προηγούμενα παιχνίδια του στο ΣΕΦ σε Ευρωλίγκα και Κύπελλο.

Οι “πράσινοι” έτρεξαν σερί 10-0 και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά μετά το 3′ (26-27, 17′) με τον Μπουρούση να συνεχίζει να μονοπωλεί τις επιθέσεις και τον Ρίβερς να είναι εξαιρετικά αξιόπιστος από μέση και μακρινή απόσταση.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει πόντους στο ανοικτό γήπεδο και ο Παναθηναϊκός πήρε πλέον τον έλεγχο του αγώνα έχοντας πολύτιμη βοήθεια και από τον Φώτση που κάλυψε το κενό του Σίνγκλετον που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν και χρεώθηκε με δυο φάουλ.

Κυρίαρχος Μιλουτίνοφ κοντά στο καλάθι

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου το προβάδισμα στο σκορ (45-38, 25′) κυρίως εξαιτίας της καλής του άμυνας, η οποία επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόλις πέντε πόντους σε αυτό το διάστημα και τον πολύ καλό αμυντικά και επιθετικά Μιλουτίνοφ που τελείωσε και αρκετές φάσεις κοντά στο καλάθι.

Ο “καυτός” Ρίβερς έβαλε ξανά τον ΠΑΟ μπροστά

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ενέργεια και πόντους από τον Σίνγκλετον, αλλά και πάλι αυτός που σήκωσε το βάρος στο σκοράρισμα και έφερε το ματς στα μέτρα του Παναθηναϊκού ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς! Ο Αμερικανός σουτέρ πέτυχε δυο τρίποντα και έβαλε ξανά τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με 46-45(28′).

Ο Ολυμπιακός είχε έλλειμμα δημιουργίας, ο Σπανούλης βελτίωσε λίγο την κατάσταση, αλλά με μόλις τρεις πόντους στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου (από τον αρχηγό του), ο Παναθηναϊκός έκλεισε προηγούμενος την τρίτη περίοδο (48-50, 30′).

Ματς για γερά νεύρα

Η επιθετική δυστοκία τους όμως, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου κράτησε τους “πράσινους” χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά χωρίς όμως, ο Ολυμπιακός να αυξήσει αρκετά την υπέρ του διαφορά (53-50, 34′).

Ο Μπουρούσης επέστρεψε στο παρκέ κερδίζοντας και πάλι αρκετές μάχες φθάνοντας τους 11 πόντους και τα 9 ριμπάουντ. Ο Τζέιμς πήρε και πάλι πάνω του αρκετές φάσεις προσπαθώντας να “τρυπήσει” την άμυνα των Πειραιωτών. Ετσι οι δυο τους κρατούσαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (55-58, 38′).

Ο Σπανούλης όμως, πέτυχε ένα καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοφ πέτυχε 4 ακόμα πόντους σε δυο συνεχόμενες επιθέσεις δίνοντας αβαντάζ στους “ερυθρόλευκους” (61-58, 62 δεύτερα πριν το φινάλε). Επειτα, ο Παπανικολάου έκοψε με τάπα τον Ρίβερς και στην επόμενη φάση ο Σπανούλης είχε 2/2 βολές “καθαρίζοντας” τον πρώτο τελικό για τον Ολυμπιακό.