Πήρε το ντέρμπι με σούπερ Λαρεντζάκη η ΑΕΚ!

2017-05-31T18:37:52+00:00 2017-05-31T19:01:36+00:00.

31/May/17 18:37

Η ΑΕΚ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη νίκησε τον Άρη κι έκανε το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών.

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 19 πόντους με 8/13 σουτ, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η «Ένωση» να αποδράσει με 91-85 από το “Nick Galis Hall”.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν άξιος συμπαραστάτης του Λαρεντζάκη, έχοντας κι αυτός 19 πόντους με 6/11 σουτ και 6/7 βολές. Πλέον, οι “κιτρινόμαυροι” θα έχουν την ευκαιρία να “σκουπίσουν” στη σειρά με νίκη το ερχόμενο Σάββατο στο ΟΑΚΑ.

Από την άλλη, η τρομερή τριπλέτα των Γιάνκοβιτς-Τσαϊρέλη-Μούρτο έκανε εντυπωσιακά πράγματα αλλά δεν έφτασε για να πάρουν τη νίκη οι “κίτρινοι”.

Οι γηπεδούχοι “φωνάζουν” για τη διαιτησία και κυρίως για τις αποφάσεις του πρώτου διαιτητή, Τόμι Σχινά. Μάλιστα, υπάρχουν σκέψεις να καταθέσουν ένσταση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι διαιτητές σφύριζαν με μεγάλη ευκολία τα φάουλ με αποτέλεσμα να προκαλέσουν εκνευρισμό στις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ, πάντως, ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα (16-11 στο 7’) στο ματς και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το 13’ (28-23).

Τα κλεψίματα του Ξανθόπουλου πάνω στον Ντίξον έδωσαν ρυθμό στον Άρη, ο οποίος εκμεταλλευόμενος τον γρήγορο ρυθμό ανέτρεψε την κατάσταση. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν 35-28, ολοκληρώνοντας επιμέρους 12-0! Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 12/17 δίποντα, ενώ έλεγξαν και τα ριμπάουντ (20-11).

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Άρη, ο οποίος έχασε τον Κάμινγκς που έκανε πολύ καλή δουλειά στο πρώτο μέρος. Ο Αμερικανός γκαρντ δέχθηκε ένα χτύπημα στα πλευρά και τέθηκε νοκ άουτ, ενώ ο Δημήτρης Πρίφτης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, 5’31’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο τεχνικός της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν έξαλλος κι αρχικά αρνήθηκε να πάει στα αποδυτήρια. Όλο αυτό αποσυντόνισε τον Άρη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, η οποία με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, ισοφάρισε σε 56-56 (26’)

Οι παίκτες του Πρίφτη, όμως, έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και με buzzer-beater τρίποντο (με ταμπλό!) του Γιάνκοβιτς πήγαν στην τέταρτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (68-63).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 6-0 και πέρασε μπροστά με 69-68 (32’), αλλά ο εξαιρετικός Τσαϊρέλης (17π. με 4/4τρ.) της έκοψε τη φόρα! Προσωρινά, πάντως, καθώς ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε πολλές λύσεις στην “Ένωση”, η οποία βρέθηκε μπροστά 81-76 (36’) μετά από γκολ φάουλ του Ελονού.

Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε το κρεσέντο του και με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 80-85, 1’35’’ πριν το φινάλε, ενώ ο Λαρεντζάκης σημείωσε δύο κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο λεπτό, γέρνοντας ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ των “κιτρινόμαυρων”.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε ενδεχομένως την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Έλληνας γκαρντ βοήθησε σε πολλούς τομείς και πέτυχε δύο καθοριστικά καλάθι στο τελευταίο λεπτό, κάνοντας το 82-87 και το 83-89

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-43, 68-63, 85-91.