Τρίτη και με… σκούπα η ΑΕΚ

2017-06-03T17:51:58+00:00 2017-06-03T17:51:58+00:00.

03/Jun/17 17:51

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÁÑÇÓ (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports)

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε για ακόμα μία φορά ανώτερη με αποτέλεσμα να “σκουπίσει” τον Άρη στη σειρά των μικρών τελικών και να καταλάβει την τρίτη θέση της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου βελτίωσαν την εικόνα τους προϊόντος του χρόνου και με κορυφαίους τους Ντίξον (19π, 6ασ) και Ελονού (13π, 9ρ) έφτασαν στην νίκη με 71-60.

Αντιθέτως, ο Άρης παρουσίασε νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι του με τους Καββαδά (11π, 5π) και Μούρτο (7π, 10ρ) να μην είναι αρκετοί για να αποτρέψουν το αρνητικό αποτέλεσμα.

Εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Βασίλη Καββαδά κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 11-7 και στη συνέχεια με 18-11. O Σωτήρης Μανωλόπουλος προχώρησε σε αρκετές αλλαγές και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο βελτίωσαν την εικόνα της ΑΕΚ η οποία πλησίασε στο τέλος της πρώτης περιόδου σε απόσταση αναπνοής (18-19).

Παρά τις σημαντικές απουσίες οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένες σε αυτό το πρώτο κομμάτι με λίγα λάθη και σωστές επιθέσεις. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος με τα εκατέρωθεν καλάθια των Σκοτ και Ντίξουν να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 25-24 και να “ξυπνάνε” τον λίγο κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ξέσπασμα από τον Ελονού…

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Τσινεμέλου Ελονού ο οποίος σε 11 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να πετύχει 11 πόντους και να μαζέψει 7 ριμπάουντ με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να περάσει μπροστά με 39-35.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν αρκετά διστακτικοί, υπέπεσαν σε έξι λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο και μοιραία είδαν τους αντιπάλους τους να διατηρούν το προβάδισμα (42-37) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Μεγαλύτερο πρόβλημα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μέχρι αυτό το σημείο ήταν τα χαμηλά ποσοστά από την περιφέρεια (2/13, 15%) που βοήθησαν την ΑΕΚ να αμυνθεί πιο αποτελεσματικά.

Επέστρεψε αγριεμένη η ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και κατάφεραν να δεχθούν μόλις δύο πόντους σε πέντε λεπτά παιχνιδιού κάτι που τους βοήθησε να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +12 (51-39). Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη δεν άλλαξε την κατάσταση αφού τα χαμένα ριμπάουντ και οι χαμένες προσωπικές μονομαχίες έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (53-39) με την ΑΕΚ να θέτει πλέον γερές βάσεις για να “καθαρίσει” τη σειρά και να τερματίσει τρίτη.

Οι Φλιώνης και Καββαδάς προσπάθησαν να δώσουν επιθετικές λύσεις στον Άρη, κυρίως από τη γραμμή των βολών, αλλά το προβάδισμα της “βασίλισσας” είχε παγιωθεί πάνω από τους 10 πόντους με τον δείκτη του σκορ να έχει ανέβει στο 56-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η έλλειψη κινήτρου ανάμεσα στους παίκτες ήταν πλέον φανερή με τους Μωραΐτη και Βασιλειάδη να σκοράρουν διαδοχικά καλάθια για το 68-52, πριν οι Τσαϊρέλης και Χρηστίδης μειώσουν εκ νέου σε 69-56.

Το τελικό 71-60 χάρισε στην ΑΕΚ την τρίτη θέση στην Stoiximan.gr Basket League σε μία σειρά… γοήτρου αφού με τα υπάρχοντα δεδομένα και οι δύο σύλλογοι θα αγωνιστούν τη νέα σεζόν στο μπασκετικό Champions League.