Σε τελικό γκραν γκινιόλ, ο Μιλουτίνοφ το… γκόλ!

2017-06-04T22:02:22+00:00 2017-06-05T00:39:35+00:00.

Lefteris Moutis

04/Jun/17 22:02

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό στο ΣΕΦ (64-62) με πρωταγωνιστή και πάλι στο φινάλε τον Μιλουτίνοφ και καθοριστικό τον Παπανικολάου!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο τρίτος τελικός ήταν… καρμπόν όπως ο πρώτος! Και πάλι ο Μιλουτόνοφ έκανε τη διαφορά και στο φινάλε, ο Παπανικολάου και πάλι έπαιξε καθοριστική άμυνα στις τελευταίες φάσεις και πάλι ο Παναθηναϊκός δε σκόραρε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -10 στο 35′ (48-58), αλλά με επιμέρους σκορ 16-4 έκανε τη μεγάλη ανατροπή, πέτυχε το 2-1 και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφού προηγείται πλέον με 2-1 νίκες! Οι “πράσινοι” καλούνται πλέον να υπερασπιστούν την έδρα τους στον τέταρτο τελικό, την προσεχή Πέμπτη, ώστε να μείνουν ζωντανοί και να διεκδικήσουν το break στο πέμπτο ματς της σειράς στο ΣΕΦ.

Καλύτερο ξεκίνημα του Ολυμπιακού, ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός

Ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε στη δράση ξεπερνώντας την ίωση που τον κράτησε εκτός στο δεύτερο τελικό και στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι του Ολυμπιακού ήταν χτισμένο γύρω του. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τις βοήθειες που έβγαιναν στο μαρκάρισμα του αρχηγού τους και με τους Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα (12-7, 5′).

Η αντικατάσταση του “Kill-Bill” από τον Γκριν έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να βρουν δυο τρίποντα που τους κράτησαν μπροστά στο σκορ, αλλά τους στέρησαν αισθητά τη δημιουργία τους εν τη απουσία μάλιστα και του Μιλουτίνοφ.

“Εκτελεστής” Γκριν και έλλειψη δημιουργίας

Ο Παναθηναϊκός δεν επέμεινε αυτή τη φορά τόσο πολύ στο ποστάρισμα των παικτών του και ιδιαιτέρως του Μπουρούση, όπως έκανε δηλαδή στους δυο πρώτους τελικούς. Ωστόσο, κατάφερε να ανακάμψει στο σκοράρισμα μόλις ξεκίνησε να σημαδεύει στην άμυνα τον Γκριν με το ποστάρισμα του Καλάθη.

Οι “πράσινοι” πήραν έξι συνεχόμενους πόντους από τον αρχηγό τους, ο Παππάς μπήκε πολύ νωρίς στο ματς εξαργυρώνοντας την πολύ καλή εμφάνιση του στον προηγούμενο τελικό.

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ εντός παιδιάς για έξι λεπτά σχεδόν, σε ένα διάστημα που επέμενε με σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου φθάνοντας να έχουν στο 12′ διπλάσια σουτ τριών πόντων από ο,τι δυο (3/6 δίποντα και 2/12 τρίποντα).

Αποτελεσματικό το κοντό “πράσινο” σχήμα

Το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Τσάβι Πασκουάλ με τους Καλάθη, Τζέιμς και Παππά στην πεντάδα ταυτόχρονα έδωσε έκρηξη, δημιουργία και αρκετό παιχνίδι ένας εναντίον ενός. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους και στο τρανζίσιον και έτσι έφθασαν στο +7 (18-25, 14′) ανατρέποντας ουσιαστικά τη μέχρι τότε εικόνα του ματς.

Ο Ερικ Γκριν αποσύρθηκε από το παρκέ λόγω διαστρέμματος και η επιστροφή των Σπανούλη και Μάντζαρη στην πεντάδα βελτίωσε την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού, καθώς μετά από ώρα έπαιζε πιο στοχευμένο μπάσκετ με τους Γιανγκ και Αγραβάνη να τελειώνουν αρκετές φάσεις και να μειώνουν τη διαφορά.

Ξέσπασμα με Μιλουτίνοφ

Ο Ρίβερς δεν μπορούσε να απειλήσει από μακριά και έτσι ο Πασκουάλ περίμενε και πάλι από τους τρεις γκαρντ να κάνουν τη διαφορά με τη βοήθεια και του Σίνγκλετον (27-33, 18′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και με 9-0 σερί χάρη στη δημιουργία του Σπανούλη (έφθασε τις 4 ασίστ) και τα τελειώματα του Μιλουτίνοφ (πέτυχε έξι πόντους σε αυτό το διάστημα), έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 36-33.

Κακές επιθέσεις, μικρό σκορ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε προσπαθώντας να πάρει πόντους από το ποστάρισμα του Μπουρούση, χωρίς όμως, αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός πήρε από την άλλη πλευρά, πήρε πόντους από τον Πρίντεζη που είχε 2/3 σουτ, αλλά οι δυο ομάδες έμειναν πολύ χαμηλά στο σκορ εκτελώντας πολύ βιαστικά και χωρίς τις σωστές συνεργασίες.

Στα πρώτα επτά λεπτά της περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε 2/7 σουτ (και 1/4 βολές) με 3 λάθη και ο Παναθηναϊκός 3/10 σουτ με επιμέρους σκορ μόλις 5-8!

Ρεσιτάλ Τζέιμς και διψήφιο προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό

Το σχήμα με τους Σίνγκλετον και Γκιστ λειτούργησε καλύτερα για τους “πράσινους” κυρίως αμυντικά και με δεδομένη την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων, το επιμέρους 8-2 σε διάστημα 6 λεπτών (43-48, 32′) ήταν πολύτιμο σε ένα ματς με τόσο χαμηλό σκορ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά ρυθμό, μείωσε σε 48-51 (34′), αλλά ο Τζέιμς πήρε την κατάσταση πάνω του αναλαμβάνοντας μερικά από τις γνωστές του… τρελές προσπάθειες. Πέτυχε επτά πόντους με τους τελευταίους να προέρχονται από βολές μετά από τεχνική ποινή στον Παπανικολάου για διαμαρτυρία μετά από φάουλ που του χρεώθηκε σε διεκδίκηση της μπάλας.

Ο Ρίβερς συνέχισε το σερί του Τζέιμς και η διαφορά υπέρ των “πρασίνων” έφθασε σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια του αγώνα (48-58, 35′).

Καθοριστικός Μιλουτίνοφ

Ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ και στις δυο επόμενες επιθέσεις οι Μάντζαρης και Σπανούλης με τρίποντα μείωσαν γρήγορα σε 54-58 (36′). Ο Τζέιμς έφθασε τους 16 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός ακουμπούσε πλέον σταθερά τη μπάλα στο ποστ στα σίγουρα χέρια του Μιλουτίνοφ, η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ καλά στις περισσότερες φάσεις και οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο (61-62, 38′).

Ο Καλάθης πήρε τη… μπαγκέτα από τον Τζέιμς, αλλά ο Παναθηναϊκός από τα 2’53” πριν τη λήξη του αγώνα και μετά δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για το καλάθι. Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε 2/2 βολές για το 63-62 στα 31” και έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ μετά από 14′ λεπτά φθάνοντας το επιμέρους σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο στο 15- 4.

Στα 16” δεύτερα πριν το φινάλε ο Σίνγκλετον έκανε βήματα μετά από πίεση του εξαιρετικού αμυντικά σε ολόκληρο το ματς Παπανικολάου που μάρκαρε τους πάντες. Ο Πρίντεζης είχε 1/2 βολές στα 13” για το 64-62. Ο Τζέιμς έχασε λέι απ μετά από εξαιρετική ασίστ του Καλάθη στα 9”, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, είχε άλλη μια ευκαιρία, αλλά και πάλι ο Μάικ Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο.