2017-06-08T21:49:23+00:00 2017-06-08T21:54:49+00:00.

Lefteris Moutis

08/Jun/17 21:49

BASKET LEAGUE / 4ïò ÔÅËÉÊÏÓ / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ (71-58), ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον όλοι περιμένουν τον τελικό των τελικών την Κυριακή.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν μέχρι και με διαφορά 22 πόντων λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με τον Νικ Καλάθη να κάνει το κορυφαίο του παιχνίδι στους φετινούς τελικούς, ενώ μάλιστα μέχρι και λίγη ώρα πριν τον αγώνα… ψήνοταν στον πυρετό. Πολύ καλοί ήταν οι Σίνγκλετον, Μπουρούσης, Γκιστ και Τζέιμς.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα έχοντας καθηλωμένους στον πάγκο τους Σπανούλη και Πρίντεζη από τα μέσα τη τρίτης περιόδου μέχρι και το φινάλε. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Γκριν με 20 πόντους, χωρίς όμως, να πληγώσει τους γηπεδούχους που έκαναν 23(!) λάθη σπάζοντας το ρεκόρ σεζόν τους.

Τα πάντα θα κριθούν πλέον την Κυριακή (21:00) στον πέμπτο τελικό!

Ξύλο, πολλά φάουλ και αστοχία

Η ποιότητα του αγώνα ήταν και πάλι πολύ χαμηλή. Οι δυο ομάδες μεριμνούσαν για άλλη μια φορά περισσότερο για την άμυνα τους, παρά για την παραγωγικότητα τους. Από τα πρώτα λεπτά γίνονταν ομηρικές μάχες και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Μάλιστα, τα φάουλ ήταν σταθερά περισσότερα από τα εύστοχα εντός παιδιάς καλάθια της κάθε ομάδας. Τα ποσοστά ευστοχίας ήταν πολύ χαμηλά ώστε οι προπονητές θα μπορούσαν να φωνάζουν… γκολ σε κάθε εύστοχο καλάθι των παικτών τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 8′ ο Παναθηναϊκός είχε 1/10 σουτ και ο Ολυμπιακός 2/8!

Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ, καθώς ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε στο 2′ με δυο φάουλ, ο Πρίντεζης στο 7′ και ο Γιάνγκ στο 10′. Ο Παναθηναϊκός πήγε 10 φορές στη γραμμή των βολών στην πρώτη περίοδο και έχοντας απόλυτη ευστοχία διατηρούσε σταθερά υπέρ του διαφορά (13-8, 8′).

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει πόντους και δημιουργία από τους Τζέιμς, Καλάθη και Παππά που εναλλάσσονταν στην περιφέρεια, αλλά ακουμπώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τους Μπουρούση και Σίνγκλετον κατάφερε να βρίσκει πόντους και να πληγώνει τον Ολυμπιακό.

Πολλά λάθη του Ολυμπιακού, λάμψη Καλάθη

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ωστόσο, για τους “ερυθρόλευκους” ήταν τα λάθη που έκαναν. Εκλεισαν την πρώτη περίοδο με 7 λάθη και έτσι ακόμα και όταν οι Μάντζαρης, Παπανικολάου και Γκριν ευστόχησαν από μακριά (φθάνοντας τα 3/4 τρίποντα μέχρι στιγμής), έμεναν πίσω στο σκορ (21-20, 12′).

Λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους και από τους περιφερειακούς του με τους Καλάθη και Τζέιμς να παίρνουν επ’ ώμου το σκοράρισμα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου πετυχαίνοντας παρέα 12 σερί πόντους. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 5/6 σουτ με 12 πόντους “τιμωρώντας” την αντιμετώπιση του από την άμυνα του Ολυμπιακού που ρίσκαρε απέναντι του.

Ο Παναθηναϊκός έχτισε έτσι υπέρ του διαφορά, η οποία έφθασε και για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (39-28).

Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να κάνουν λάθη (ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 12(!), 9 περισσότερα από τους αντιπάλους τους), την ώρα που ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης είχαν σχεδόν σε κάθε φάση μπροστά τους δυο αντιπάλους και ήταν αποτελεσματικοί κυρίως δημιουργικά και όχι εκτελεστικά.

Εκτόξευση της διαφοράς

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο που τελείωσε το δεύτερο. Ο Παναθηναϊκός είχε ενθουσιασμό, έβγαλε φάσεις στο ανοικτό γήπεδο (11 μέχρι τότε έναντι κανενός του Ολυμπιακού) και με τα καρφώματα των Γκιστ, Γκάμπριελ και Σίνγκλετον έφθασε για πρώτη φορά στο +15 (45-30, 25′).

Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν το πρώτο τους εντός παιδιάς καλάθι μετά από 5:15 και το επόμενο της περιόδου μετά από τρία λεπτά. Αμφότερα από τον Γκριν. Χωρίς όμως, να αλλάζουν αυτά τα σουτ ούτε το ρυθμό, ούτε τη ροή του αγώνα. Οι Σπανούλης και Πρίντεζης αποσύρθηκαν από το παρκέ στα μέσα της τρίτης περιόδου και δεν επανήλθαν.

Το επιμέρους σκορ μέχρι το 30′ ήταν 20-9 με τον Παναθηναϊκό να έχει εκτοξεύσει πια τη διαφορά στο +22 (59-37) έχοντας την ευκαιρία να πάρει πόντους από πολλούς παίκτες του.

Ο Ολυμπιακός έφθασε τα 20(!) λάθη με τη συμπλήρωση της τρίτης περιόδου, περισσότερα από όσα έχει κάνει σε οποιοδήποτε ολόκληρο ματς τη φετινή σεζόν!

Διαχείριση του +20 για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε διαχείριση της διαφοράς με την εξέδρα να έχει πάρει… φωτιά και να φωνάζει ρυθμικά και το όνομα του Νικ Καλάθη που έκανε με διαφορά το καλύτερο του παιχνίδι στους φετινούς τελικούς.

Από τον Ολυμπιακό ο μόνος που πάλευε ήταν ο Γκριν, ο οποίος δημιουργούσε φάσεις για τον εαυτό του κάνοντας μια εμφάνιση ανάλογη του δεύτερου τελικού. Ηταν ο κινητήριος μοχλός για το σερί 8-0 (65-52, 36′) των Πειραιωτών, αλλά δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια και έτσι παρότι, ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για σχεδόν επτά λεπτά, η διαφορά έμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα.