ΑΕΚ: “Σούπερ” επίθεση και νίκη με Ούνικς! (photo)

2017-09-19T20:48:14+00:00 2017-09-19T21:17:21+00:00.

19/Sep/17 20:48

Η ΑΕΚ συνεχίζει τα φιλικά της παιχνίδια και απόψε υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη την οποία και κέρδισε στο τέλος με 88-85.

Από την αρχή το φιλικό είχε χαρακτήρα ντέρμπι και αυτό φάνηκε και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να μην είναι καλή στην άμυνα και την Ούνικς να έχει μικρό προβάδισμα με 42-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να ποντάρουν στην δημιουργία και στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να είναι υψηλό και όλα να κριθούν στο φινάλε με καλάθι του Άτιτς (86-84 στα 44′) και με ένα χαμένο σουτ του Σμιθ.

Κορυφαίοι για την “Ένωση” ήταν οι Γκριν και Λαρεντζάκης με 18 πόντους και ο Άτιτς με 14, ενώ από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεχώρισε ο Κολόμ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 62-67, 88-85.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 18 (1), Σάκοτα 2, Τσαλμπούρης, Άτιτς 14 (1), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπάρλοου 5 (1), Αγραβάνης, Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 12, Καμπερίδης.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Δημήτρης Πρίφτης): Έτζιμ 9, Πονκράσοφ 11, Κολόμ 21 (2), Σουχοβστόφ 1, Λάσμε 6, Σμιθ 13 (1), Τρούσκιν 1, Καϊμακόγλου 3, Λόκετ 16 (3), Κοσέεφ, Σεργκέεφ, Κολέσνικοφ 4.