Θριαμβευτής ο Κολοσσός, στο μεγάλο ντέρμπι της Ρόδου!

2017-10-07T17:55:21+00:00 2017-10-07T18:01:42+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Oct/17 17:55

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στις δυο καλύτερες ομάδες της περιφέρειας, ο Κολοσσός πήρε σπουδαία νίκη με 64-63, χάρη σε τέσσερις πόντους του καταλυτικού στο φινάλε, Ραμόν Χάρις και στο άστοχο τρίποντο του Κάρλος Μέντλοκ, ξεκινώντας με το δεξί την φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Ένα από τα ζευγάρια των περσινών πλέι οφ “μονομάχησε” μέχρι εσχάτων στην πρεμιέρα της Α1, με τελικό νικητή τον γηπεδούχο Κολοσσό, ο οποίος έδειξε καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος και ήταν λίγο πιο τυχερός αλλά και ικανός στο φινάλε.

Διακύμανση αγώνα:

Το Ρέθυμνο παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο από τον Κολοσσό Ρόδου στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Χάρη Γιαννόπουλο (10 πόντους με 3/6 τρίποντα) πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά τριών πόντων (35-32).

Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν περισσότερο στα σουτ από την περιφέρεια, αφού εκτέλεσαν 20 τρίποντα (35% ευστοχία) έναντι 9 μόνο διπόντων. Προηγήθηκαν με +8 (9-2) στο 2′ και +7 (26-19 στο 12′), όμως οι Ροδίτες προεξεχόντων των Μάλκολμ Γκρίφιν (9 πόντοι) και Μάρβιν Τζόουνς (7 πόντοι) μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά και οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και με έλλειψη αυτοματισμών, κάτι που είναι φυσιολογικό βάσει περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός Ρόδου έσφιξε την άμυνα του, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και η επίθεση άρχισε να ρολάρει καλύτερα. Έτσι με δίποντο του παθιασμένου Δημήτρη Σταμάτη, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (44-42) στο 24′. Οι Γκρίφιν, Τζόουνς και Ράιτ έγινα διψήφιοι και με σερί 13-5, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με +8 (55-47) στο 28′. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-49 υπέρ των παικτών του Άρη Λυκογιάννη.

Με πέντε γρήγορους πόντους του Στέφαν Μούντι και ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά (60-58) στο 35′. Ο Ραμόν Χάρις με χουκ ισοφάρισε για λογαριασμό του Κολοσσού (62-62) στο 38′. Οι άμυνες και η αστοχία πρωταγωνίστησαν στα τελευταία δυο λεπτά και όλα έδειχναν ότι τα πάντα θα κρινόντουσαν στην λεπτομέρεια. Ο Χάρις “χτύπησε” ξανά με σουτ από την κορυφή για το 64-62 στα 41″ για το φινάλε. Το ρέθυμνο δεν μπόρεσε να βρει το εύστοχο σουτ στο φινάλε και έτσι οι Ροδίτες πήραν την νίκη.

Παίκτης Κλειδί:

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο ήρωας των τελευταίων δυο λεπτών για τους γηπεδούχους, Ραμόν Χάρις. Εκτός από τους τέσσερις τελευταίους πόντους της ομάδας του, ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 οόντους και 1 ασίστ.

Σημείο Κλειδί:

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά δεν πρέπει να παραγνωρίσουμε την αισθητά καλύτερη παρουσία του Κολοσσού στο δεύτερο μέρος τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, κάτι που του έδωσε την νίκη. Βάσει στατιστικών, οι Ροδίτες είχαν καλύτερα ποσοστά και υπερκέρασαν τις έξι περισσότερες επιθέσεις του Ρεθύμνου.

Δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63.