2017-10-07T17:46:50+00:00 2017-10-07T17:50:54+00:00.

Giannis Askounis

07/Oct/17 17:46

V

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Stoiximan.gr Basket League η ΑΕΚ διαλύοντας τα Τρίκαλα με 91-72 στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση κλήθηκε να αγωνιστεί χωρίς το Μάνι Χάρις, ενώ αποχώρησε πρόωρα ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, αλλά ξεπέρασε νωθρό ξεκίνημα και εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια με τους Θεσσαλούς.

Εξέλιξη αγώνα
Το συγκρότημα του Κώστα Μέξα βρέθηκε μπροστά με 14-6, αλλά ακολούθησε σερί 9-0 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο 10άλεπτο, η ΑΕΚ δημιούργησε διψήφια διαφορά φθάνοντας στο +16, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε μέχρι το +23.

Παίκτης-Κλειδί
O Δημήτρης Μαυροειδής ήταν ο κορυφαίος του παρκέ στο πλαίσιο της εύκολης νίκης του “δικέφαλου”. Ο 32άχρονος σέντερ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ.

Πού κρίθηκε;
Στην αντίδραση της ΑΕΚ, όταν βρέθηκε πίσω με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο. Το συγκρότημα του Σωτήρη Μανωλόπουλου σοβαρεύτηκε άμεσα και προσέδωσε τυπικές διαστάσεις στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72.
Διαιτητές: Τσαρούχα, Ψαριανός, Συμεωνίδης.