2017-10-07T20:02:55+00:00 2017-10-07T20:14:45+00:00.

07/Oct/17 20:02

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÏÔÉÏÍ ÔÅÁÌ)

Σε ένα ιδιαιτέρως συναρπαστικό παιχνίδι ο Προμηθέας σόκαρε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Stoiximan.gr Basket League.

Οι Πατρινοί απώλεσαν διαφορά 21 πόντων αλλά στα τελευταία λεπτά παρέμειναν ψύχραιμοι για να επικρατήσουν τελικά με 79-73 χάρη στον εκπληκτικού Φαγέ (18π, 6ρ) και τους εξίσου καλούς Σαλούστρο (15π, 8ρ), Λίποβι (15π) και Έβανς (11π, 8ρ, 3 κλ,, 2 μπλοκ).

Τεράστια προσπάθεια από τον Κλάσεν (17π, 12ρ) για τον ΠΑΟΚ που λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό από τον Άρη γνώρισε νέα οδυνηρή ήττα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Παρά τις σημαντικές απουσίες ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί προσωρινά με 13-7 έπειτα από τρίποντο του νεοφερμένου Κατσίβελη. Ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες σκόραραν κατά βούληση και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 15-15 δια χειρός Ρέλεφορντ με σουτ από τα 10 μέτρα, πριν ο Προμηθέας ολοκληρώσει ένα εξαιρετικό τρίλεπτο που τον έφερε μπροστά με 23-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν σαφώς καλύτερα πάνω στο παρκέ και με όπλο την ασφυκτική τους άμυνα ξέφυγαν ακόμα και με +15 (33-18) χάρη στον εξαιρετικό Φαγέ ο οποίος έφτασε πολύ νωρίς τους 10 πόντους. Ήταν πλέον φανερό πως ο “Δικέφαλος” ήταν κατώτερος των περιστάσεων και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί… επικίνδυνα πολύ και να φτάσει το -16 (38-22).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών για τον Ηλία Παπαθεοδώρου και τους παίκτες του που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ με 26-42. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο μισό με 10 λάθη για μόλις 3 ασίστ και το… τραγικό 28% (6/21) στα σουτ δύο πόντων.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Προμηθέας συνέχισε να είναι το ίδιο σαρωτικός και με μπροστάρηδες τους Έβανς και Φαγέ ξέφυγε για πρώτη φορά με +21 (57-36) στο 25′ εξασφαλίζοντας πλέον σαφές προβάδισμα νίκης.

Η επιστροφή του ΠΑΟΚ έμεινε στα… μισά!

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και με σερί 12-0 μέσα σε μόλις τρία λεπτά επανέφερε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-48) αναγκάζοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει τάιμ άουτ. Μάταια όμως…

Το μομέντουμ είχε ξεκάθαρα αλλάξει, το ένα εύστοχο σουτ άρχισε να διαδέχεται το άλλο και το νέα καλάθια των Τρις και Ζάρα έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (60-57). Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει φυσικά και στους Τζόους και Κλάσεν οι οποίοι έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης για το 59-62 στο τέλος της περιόδου.

Το πρώτο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει αφού και πάλι ο Κλάσεν συνδέθηκε με το καλάθι (63-62), πριν ο Φαγέ αναλάβει εκ νέου δράση και βάλει τον Προμηθέα μπροστά (65-63) στο 33′. Οι Πατρινοί πήραν βαθιά ανάσα όταν ξέφυγαν με 69-63 την ώρα που ο ΠΑΟΚ επανήλθε στις βιαστικές επιθέσεις και τα “φθηνά” λάθη.

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Δικέφαλος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (73-66) και είδε την νίκη να χάνεται οριστικά όταν το λάθος του Κατσίβελη χάρισε δύο εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Stoiximan.gr Basket League (79-73) την ώρα που ο ΠΑΟΚ περνάει περίοδο κρίσης με δεύτερη οδυνηρή ήττα μέσα σε λίγες ημέρες.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μουχάμαντ Φαγέ πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές) και 6 ριμπάουντ. Ήταν μάλιστα αυτός που απάντησε με πολύ δύσκολο σουτ στον ΠΑΟΚ αμέσως μόλις πήρε το πρώτο του προβάδισμα στην τελευταία περίοδο.

Που κρίθηκε: Στην ψυχραιμία του Προμηθέα όταν βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στην τελευταία περίοδο. Οι Πατρινοί δεν παραδόθηκαν στην αντεπίθεση των αντιπάλων, κατάφεραν να αλλάξουν εκ νέου τον ρυθμό και να ξεκινήσουν ιδανικά το πρωτάθλημα.