2017-10-08T17:48:13+00:00 2017-10-08T17:50:41+00:00.

Giannis Askounis

08/Oct/17 17:48

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - QǓ (֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠӐՑϕ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη νέα σεζόν της Stoiximan.gr Basket League ο Κόροιβος. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου περιόρισαν το περιφερειακό σουτ του Άρη στο δρόμο για τη νίκη με 71-55.

Μόλις 2/16 τρίποντα είχαν οι Θεσσαλονικείς. Με επιμέρους σκορ 17-4 μείωσαν προσωρινά τη διαφορά στους 6 πόντους στο τέλος του πρώτου 20άλεπτου, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ξανά απόσταση ασφαλείας και εξασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα.

Εξέλιξη Αγώνα
Η ομάδα της Ηλείας ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων στο τέλος του πρώτου 10άλεπτου και έφθασε στο +19, πριν αντιδράσει ο Άρης και μειώσει σε 37-31 στο ημίχρονο. Η διαφορά, όμως, άρχισε να μεγαλώνει ξανά μετά την ανάπαυλα με τους θριαμβευτές να δημιουργούν +24 “γράφοντας” 63-39.

Παίκτης-Κλειδί
Με 17 πόντους ο Κουέντον Ντεκόσι ξεχώρισε για τον Κόροιβο. O 23άχρονος Αμερικανός γκαρντ είχε επίσης 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 30:18.

Πού κρίθηκε;
Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά, γεγονός που δεν τους επέτρεψε να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο. Λίγο η αστοχία, λίγο η καλή άμυνα, με 2/16 τρίποντα δεν είχαν τύχη στο Κλειστό του Δήμου Ήλιδας.

Δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μαγκλογιάννης, Καλδίρης.