2017-10-08T20:29:33+00:00 2017-10-08T21:17:53+00:00.

08/Oct/17 20:29

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / EUROKINISSI)

Σπουδαίο “διπλό” του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού με αντεπίθεση στο τελευταίο τετράλεπτο.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Με πρωταγωνιστή τον… σεσημασμένο Κέι Σι Ρίβερς και ηγέτη τον Νικ Καλάθη, οι “πράσινοι” έκαναν τη μεγάλη ανατροπή (71-68) στο ντέρμπι επιστρέφοντας από το -9 στο 36! Ολιγωρία Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός έσπασε παράδοση 9 χρόνων κερδίζοντας εντός έδρας τον Ολυμπιακό σε ματς κανονικής περιόδου και απέκτησε από νωρίς το πάνω χέρι για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη βαθμολογία και το πλεονέκτημα έδρας.

Διαβάστε την κριτική των παικτών του Ολυμπιακού

Διαβάστε την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού

Δημιουργοί ο Καλάθης και οι… Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε να ξεκινήσει το ντέρμπι με δίδυμο ψηλών τους Γκιστ και Σίνγκλετον, αμφότερους ικανούς να μαρκάρουν, αλλά και να επιτεθούν κοντά και μακριά από το καλάθι. Ωστόσο, αυτος που έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά για τους “πρασίνους” ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έβρισκε σταθερά το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι τιμωρώντας με σουτ μέσης απόστασης (2-7, 3′).

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά έδειχνε ότι η απουσία των Σπανούλη και Ρόμπερτς τον είχε επηρεάσει αρκετά στο δημιουργικό κυρίως μέρος. Προσαρμόστηκε όμως, γρήγορα, καθώς σε πολλές φάσεις πόλος δημιουργίας έγινε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πρωτίστως και ο Γιώργος Πρίντεζης ακολούθως μέσα από τη ρακέτα, οι οποίοι “έβλεπαν” τους ελεύθερους συμπαίκτες τους στην περιφέρεια. Με γρήγορο 9-0 σερί (11-7, 5′) οι “ερυθρόλευκοι” απέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ.

Υπεροπλία Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ

Τα αθλητικά κορμιά των Σίνγκλετον, Γκιστ, Θανάση Αντετοκούνμπο και Ρίβερς κατάφεραν να δώσουν αβαντάζ στους “πράσινους” στα επιθετικά ριμπάουντ και την άμυνα, καθώς οι Πειραιώτες δυσκολεύονταν να ελέγξουν τα ριμπάουντ φθάνοντας να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο με 13 αμυντικά και ο οι φιλοξενούμενοι με 10 επιθετικά.

Οταν ζεστάθηκε ο Τόμπσον…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αυτοί που “πλήγωσαν” τον Ολυμπιακό ήταν οι Ρίβερς και Παππάς πετυχαίνοντας μαζί 12 πόντους σε διάστημα 4 λεπτών, την ώρα που οι “ερυθρόλευκοι” έβρισκαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο, μέσα από τη ρακέτα με τον ΜακΛιν, ενώ από το 15′ και μετά άρχισε να ζεσταίνεται και ο Χόλις Τόμπσον, ο οποίος ξεκίνησε μουδιασμένος, αλλά πέτυχε έξι μαζεμένους πόντους για το 33-29 (17′). Από την άλλη πλευρά, ο Λοτζέσκι στην επιστροφή του στο ΣΕΦ ως αντίπαλος έκανε τη γνωστή… αθόρυβη δουλειά όπως και στη θητεία του στα “ερυθρόλευκα”, χωρίς ωστόσο να κάνει τη διαφορά.

Πανταχού παρών ο Θανάσης και αβαντάζ για Παναθηναϊκό

Η εικόνα του ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έμοιαζε αρκετά με το ξεκίνημα του αγώνα με τον Καλάθη να οδηγεί τον Παναθηναϊκό στην επίθεση και τον Θανάση να βρίσκεται παντού και να παίζει σαν να έχει ελατήρια στα πόδια. Το προβάδισμα στο σκορ ήρθε και πάλι στα χέρια των “πρασίνων” (41-43, 24′) εξαιτίας κυρίως την επιθετικής δυστοκίας των Πειραιωτών, οι οποίοι πέτυχαν μόλις 3 βολές με τον Μιλουτίνοφ στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Αντεπίθεση Ολυμπιακού με “πύργο” τον ΜακΛιν

Ο Στρέλνιεκς κατανάλωσε μεγάλα αποθέματα ενέργειας στο μαρκάρισμα του Καλάθη και δεν πήρε πολλές επιθετικές προσπάθειες, αλλά μέχρι να αναλάβει δράση ο Τζαμέλ ΜακΛιν από το 28′ και μετά ο Ολυμπιακός είχε 2/10 σουτ εντός παιδιάς στην τρίτη περίοδο.

Ο Αμερικανός σέντερ των “ερυθρολεύκων” πέτυχε εννιά συνεχόμενους πόντους στο διάστημα 27′-30′, ξεκόλλησε την ομάδα του επιθετικά σκοράροντας και με πρόσωπο και με πλάτη στο καλάθι και εξέθεσε τον Τσάβι Πασκουάλ που έβαλε απέναντι του τον Ιαν Βουγιούκα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον εξαιρετικό ΜακΛιν, πήρε ο Χόλις Τόμπσον με πέντε συνεχόμενους πόντους και με ένα ακόμα καλάθι του ΜακΛιν το επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους έφθασε στο 14-1 (61-52, 31′).

…και συμπαραστάτη τον Τόμπσον

Εν τω μεταξύ ο πάγκος του Ολυμπιακού αναστατώθηκε από την αποχώρηση του Κώστα Παπανικολάου μετά από διαπληκτισμό με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, αλλά όσοι βρίσκονταν εντός παρκέ δεν…πτοήθηκαν διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά για τα δεδομένα του ντέρμπι επίπεδα με τον Τόμπσον να είναι πολύτιμος σκοράροντας και με διεισδύσεις και όχι μόνο με μακρινά σουτ (65-56, 35′).

Τρίποντη επιστροφή του Παναθηναϊκού

Ωστόσο, ήταν πολύ νωρίς για να κριθεί το ντέρμπι από το 35′. Με δυο τρίποντα του Ρίβερς και ένα του Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε -για πρώτη φορά μετά από σχεδόν ένα δεκάλεπτο- με 67-66 στο 38′ δίνοντας ξανά νέο ενδιαφέρον στον αγώνα με μακρινά σουτ, ενώ μέχρι τότε οι “πράσινοι” είχαν 4/21!

Ο Ολυμπιακός έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη μένοντας χωρίς σκορ εντός παιδιάς από το 35′. Στα τελευταία δυο λεπτά, ο Τόμπσον έκανε λάθος, ο Στρέλνιεκς αστόχησε, ο Μάντζαρης στα 50” έκανε λάθος πάσα και έτσι ο Καλάθης με εξαιρετική ασίστ στον Γκιστ στα 19” πριν το τέλος έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο να σκοράρει για το 69-66.

Ολιγωρία Ολυμπιακού, ψυχραιμία Παναθηναϊκού

Οι Πειραιώτες δεν επιδίωξαν να σουτάρουν τρίποντο, ο ΜακΛιν σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 68-69 στα 3”, ο Γκιστ με 2/2 βολές πέτυχε το 68-71 και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Μάντζαρης σούταρε από το κέντρο του γηπέδου χωρίς τύχη…