Πειστική νίκη για το Λαύριο με 11 “βόμβες”

2017-10-09T17:58:30+00:00 2017-10-09T18:06:26+00:00.

Giannis Askounis

09/Oct/17 17:58

ˁՑɏ MEGABOLT - ʕ̇ / BASKETLEAGUE (֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Με νίκη 78-65 επί της ανανεωμένης Κύμης ξεκίνησε τη νέα σεζόν της Stoiximan.gr Basket League το Λαύριο, κυρίως χάρη στο δυναμικό ξεκίνημά του στο ματς.

Μάλιστα, οι “κυανοκίτρινοι” κέρδισαν για δεύτερη σερί χρονιά τους Ευβοιώτες στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος. Σε συνδυασμό με τη νίκη τους στο δεύτερο γύρο του 2016-17, σήμερα, Δευτέρα (9/10), οι γηπεδούχοι έκαναν το “3X3” στα ματς τους με την Κύμη. Διατηρώντας το προβάδισμα σε ολόκληρο το 40άλεπτο έδειξαν πως έχουν υψηλούς στόχους στη φετινή σεζόν.

Εξέλιξη αγώνα
Με 6/11 τρίποντα, το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων στο τέλος του πρώτου 10άλεπτου. Στη δεύτερη περίοδο έφθασε μέχρι το +20 με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 14 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έπεσαν τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας των παικτών του Λαυρίου, αλλά εκείνοι της Κύμης παρέμειναν άστοχοι, οπότε δεν άλλαξε κάτι σημαντικό στην εικόνα της αναμέτρησης. Εξάλλου, η διαφορά ουδέποτε έπεσε κάτω από τους 10 πόντους.

Στα τελευταία λεπτά, οι “κυανοκίτρινοι” έριξαν τις τελευταίες… βόμβες τους και συμπλήρωσαν 11 εύστοχα τρίποντα. Έτσι έφυγε οριστικά και αμετάκλητα από το μυαλό των παικτών του Γιάννη Καστρίτη η περίπτωση ανατροπής των δεδομένων.

Παίκτης-Κλειδί
Ο Τόνι Μέιερ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, αλλά στο δεύτερο 20άλεπτο και συνολικά στο παιχνίδι ξεχώρισε ο ΜακΚένζι Μουρ για τους νικητές. Ο περσινός γκαρντ του Προμηθέα ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (3/4 δ., 1/3 τρ., 6/6 β.), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 32:34.

Πού κρίθηκε;
Στο πρώτο 20άλεπτο το περιφερειακό σουτ επέτρεψε στην ομάδα του Σερέλη να ξεφύγει. Στο δεύτερο προτιμήθηκαν ασφαλέστερες επιθετικές επιλογές κοντά στο αντίπαλο καλάθι, που “κλείδωσαν” τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65.
Διαιτητές: Μάνος, Παναγιώτου, Γεωργιάδης.