Σούπερ Τζόουνς και νίκη για τα Τρίκαλα στο ντεμπούτο Βασιλειάδη!

2017-10-14T17:35:05+00:00 2017-10-15T02:26:32+00:00.

Stelios Toromanidis

14/Oct/17 17:35

Σε μια άκρως θεαματική αναμέτρηση, τα Τρίκαλα κατέκτησαν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή Stoiximan.gr Basket League, καθώς επικράτησαν εντός έδρας με 91-79 του Λαυρίου, στο ντεμπούτο του Κώστα Βασιλειάδη με τους γηπεδούχους.

Ο έμπειρος Έλληνας καλαθοσφαιριστής αγωνίστηκε για 14’34” πετυχαίνοντας 5 πόντους. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τους Ντεσον Ντρε Τζόουνς και Μάρκο Τέγιτς, πήραν τα ηνία του ματς στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στην επικράτηση.

Διακύμανση Αγώνα:

Ένα εκπληκτικό ματς εξελίχθηκε στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα, με τις ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 98 πόντους (!), έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (66% έκαστος), υψηλό ρυθμό και πολύ λίγα λάθη (7 συνολικά).

Η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από τους 6 πόντους, ενώ το σκορ με το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν 49-49. Το Λαύριο, είχε πέντε παραπάνω επιθέσεις, απόρροια των επιθετικών του ριμπάουντ και πληθώρα σκόρερ (επτά με 5 ή και περισσότερους πόντους) με μόνο διψήφιο τον Μουρ (10 πόντοι).

Παρόλα αυτά είχε 1/10 τρίποντα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν τα Τρίκαλα, τα οποία με τους Τζόουνς (16 πόντοι), Τέγιτς (11 πόντοι) και Μάρει (9 πόντοι) να τα οδηγούν επιθετικά μπόρεσαν να ισοσκελίσουν τα μειονεκτήματά τους.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Τζόουνς (22 πόντοι) και Τέγιτς (18 πόντοι) να συνεχίζουν τα… δικά τους πήραν προβάδισμα 6 πόντων (68-62) στο 30′. Παρά τις 7 λιγότερες επιθέσεις των Τρικάλων, οι φιλοξενούμενοι με κάκιστο 1/15 τρίποντα (!) ήταν αδύνατο να ακολουθήσουν στο σκορ.

Μάλιστα με τρίποντο του Λούντζη, η διαφορά για πρώτη φορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (78-67) στο 33′. Ο Νίξον μείωσε στους 5 (78-73) στο 35′, όμως τα Τρίκαλα δεν πανικοβλήθηκαν και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Παίκτης Κλειδί:

Ο εντυπωσιακός Ντεσόν Ντρε Τζόουνς πέτυχε 32 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, όντας ο κορυφαίος στο παιχνίδι και αυτός που δεν έδωσε στο Λαύριο τα περισσότερα περιθώρια για να διεκδικήσει την νίκη. Από κοντά και ο Μάρκο Τέγιτς, ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί:

Το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι με 19-13 επιμέρους σκορ δήλωσαν… φαβορί για την νίκη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έφτασαν σε διψήφια διαφορά. Σίγουρα το κλειδί από πλευράς στατιστικής αποτέλεσαν τα 2/20 τρίποντα των φιλοξενούμενων!

Δεκάλεπτα: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79.