ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη ο Κόροιβος επί του Κολοσσού, με σούπερ φινάλε!

2017-10-21T17:27:41+00:00 2017-10-21T17:41:13+00:00.

Stelios Toromanidis

21/Oct/17 17:27

Με “ήρωα” του φινάλε τον Μάρκους Πόσλει, ο Κόριβος πήρε τεράστια εντός έδρας νίκη με 79-76 και υποχρέωσε τον Κολοσσό Ρόδου στο πρώτο του στραβοπάτημα στην φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Ο Αμερικάνος γκαρντ των γηπεδούχων με πέντε συνεχόμενους πόντους στην ολοκλήρωση του παιχνιδιού και 26 συνολικά οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση, η οποία ήταν η δεύτερη σε σύνολο τριών αγώνων στην σεζόν. Οι Ροδίτες προσπάθησαν αρκετά, όμως έχασαν την νίκη μέσα από τα… χέρια τους, ενώ διαμαρτύρονται για φάουλ στο σουτ που επιχείρησε ο Χάρις με την λήξη.

Διακύμανση αγώνα:

Εντυπωσιακός ήταν ο τρόπος που ξεκίνησε ο Κόροιβος τον αγώνα. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό όπου πήραν 10 πόντους και είχαν τρεις παραπάνω επιθέσεις για να προηγηθούν με διψήφια διαφορά πόντων (20-10) στο 8′. Στο 10′ το σκορ ήταν 22-14, με τον Ντικοσέι να μετρά ήδη 11 πόντους από πλευράς γηπεδούχων, ενώ από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Τζόουνς (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν στην αρχή του δευτέρου τετάρτου στο ματς και με 8-0 σερί ισοφάρισαν στο 22-22 του 12′, έχοντας πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν. Μετά το τάιμ άουτ του Καλαμπάκου, ο Κόροιβος “συνήλθε” και με τον Πόσλεϊ να βοηθά ερχόμενος από τον πάγκο, ξαναπήρε το προβάδισμα (28-22) στο 13′. Η διαφορά κρατήθηκε σε αυτά τα επίπεδα, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους προηγούμενους με 8 πόντους (43-35).

Ο Μπράι με δυο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε την απόσταση στο -4 για τους φιλοξενούμενους (46-42) στο 24′. Τα στατιστικά των δυο ομάδων ήταν παρόμοια, με αστοχία στα σουτ τριών πόντων, παρόλο που ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη προσπαθούσαν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής, όμως ο Κόροιβος έβρισκε τον τρόπο να… αντέχει την πίεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά (57-52).

Με τον Μπράι να συνεχίζει “καυτός” με τρίποντο του Χάρις, ο Κολοσσός προσπέρασε μετά από πολύ ώρα για το 58-57 στο 32′. Οι Ροδίτες όχι μόνο μπήκαν στο ματς, αλλά στα επόμενα λεπτά είχαν και πενα ελαφρύ προιβάδισμα, με τον Τζόουνς να πρωταγωνιστεί με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ την ίδια στιγμή υπήρξε βελτίωση και στα περιφερειακά σουτ, με τον Μπράι να φτάνει τους 19 πόντους με 4/9 τρίποντα. Η αναμέτρηση ήταν στην “κόψη του ξυραφιού, με τις δυο ομάδες να “παλεύουν” στα ίσια (74-74) στο 39΄. ο Τζόουνς με δυο ελεύθερες βολές έκανε το 76-74 για τον Κολοσσό, αλλά ο Πόσλεϊ με 2 ελεύθερες βολές και ένα τρίποντο 2″ πριν το φινάλε έγραψε το τελικό 79-76 για τους Αμαλιαδιώτες.

Παίκτης Κλειδί:

Με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης του παιχνιδιού ήταν ο Μάρκους Πόσλεϊ. Εκτός των πέντε πόντων στο φινάλε, είχε συνολικά 26 με 4/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 2 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ερχόμενος μάλιστα από τον πάγκο.

Σημείο Κλειδί:

Ο Κόροιβος ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς μπροστά στο σκορ, όμως ο Κολοσσός προσπέρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έμοιαζε να είχε το μομέντουμ. Όμως η καλή άμυνα των γηπεδούχων στο φινάλε και η ευστοχία στο κρίσμο σουτ του Πόσλεϊ έκρινε τον νικητή.

Δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.