Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ!

2017-10-21T17:22:23+00:00 2017-10-21T17:26:05+00:00.

21/Oct/17 17:22

Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά την φετινή αγωνιστική περίοδο πανηγύρισε νίκη σε επίσημο ματς κόντρα στην Κύμη με 94-83 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League!

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα παρά το πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο της Κύμης του Γιάννη Καστρίτη η οποία ταλαιπωρείται από τραυματισμούς. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σημαντικό για την εξέλιξη του ματς, καθώς σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλή άμυνα.

Να πούμε ότι ο ΠΑΟΚ ερχόταν από 5 συνεχόμενες ήττες σε επίσημα ματς και αυτό ήταν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα που κέρδισε για φέτος.

Η εξέλιξη του αγώνα

“Ζεστές” από τα 6,75 ξεκίνησαν οι ομάδες και στο 4ο λεπτό το σκορ ήταν 6-6 με τον ΠΑΟΚ να έχει πετύχει δύο τρίποντα και την Κύμη ένα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με 3/5 τρίποντα προηγήθηκαν με 14-9 (στο 6′) με τον Ντίλαρντ να έχει 3 ασίστ. Τα τρίποντα συνέχιζαν να είναι η επιθετική λύση των ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο εύστοχος και συγκεντρωμένος και να ανεβάζει την διαφορά στο +10 (22-12 στο 8′). Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με 24-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 7-2 μείωσαν σε 26-22 (στο 13′) με τον Τσαγκαράκη να έχει ήδη 14 πόντους. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τρίποντο του Κόνιαρη ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους (35-27 στο 15′), όμως ο Μανωλόπουλος απάντησε άμεσα με δικό του τρίποντο (35-30 στο 16′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 πόντους (37-35) με καλάθι του Τζόουνς, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-39.

Σοβαρός ο ΠΑΟΚ και… νίκη!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 9-4 και να ανεβάζει την διαφορά μετά από ώρα στους 11 πόντους (54-43 στο 23′) με την άμυνα “ζώνης” της Κύμης να μην λειτουργεί. Ο Κατσίβελης με κλέψιμο και κάρφωμα έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +13 (59-46 στο 25′) κάνοντας τον ΠΑΟΚ φαβορί για την νίκη. Η διαφορά πάνω “παγιώθηκε” πάνω από τους 13 πόντους (68-52 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 70-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου μπήκε δίκαια ως μεγάλο φαβορί λόγω της διαφοράς. Η Κύμη με ένα μικρό σερί 6-2 μείωσε σε 72-65 (στο 33′) δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 36ο λεπτό οι γηπεδούχοι κρατούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” (81-71), όμως οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν για την ανατροπή. Με κάρφωμα του Σμιθ η Κύμη “έτρεξε” ένα μικρό σερί 4-0 και μείωσε σε 81-75 (στο 37′) βάζοντας “φωτιά” στο ματς. Στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” το ματς με σωστές επιλογές και ψυχραιμία στις βολές και κέρδισε με 94-83.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάκι Τζόουνς ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ και έκανε την διαφορά στα κρίσιμα σημεία, ενώ ο αρχηγός Μαργαρίτης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν κυρίαρχος στην ρακέτα. Επίσης πολύ καλοί ήταν ο Τρις με 12 πόντους και 4 ασίστ και ο Κατσίβελης με 11 πόντους και 6 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ έπαιξε σωστά στην επίθεση “ανοίγοντας” την άμυνα ζώνη της Κύμης και στην άμυνα ήταν πολύ δυνατός ειδικά απέναντι στα γκαρντ των φιλοξενούμενων που δεν βρήκαν χώρο για να δράσουν.

Τα δεκάλεπτα: 24-15,  45-39, 70-59, 94-83

Διαιτητές: Διαμαντής, Τσαρούχα, Κατραχούρας