Άρης: Επική ανατροπή δια χειρός… Βασιλόπουλου!

2017-10-21T19:39:13+00:00 2017-10-21T19:45:54+00:00.

21/Oct/17 19:39

Με ένα απίστευτο τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ο Άρης πήρε ένα απίστευτο διπλό μέσα στο Λαύριο με 71-70!

Μπορεί οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη να ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του ματς όμως ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, τα λάθη του Λαυρίου και η εκπληκτική άμυνα στο φινάλε του Άρη έκρινε το ματς για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη που πήρε ένα ανέλπιστο διπλό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Άρης ήταν πολύ καλός σε επίθεση και άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά με το προβάδισμα του να είναι μόλις στους 3 πόντους (9-6 στο 4′). Ο Αθηναίου κινούσε καλά την μπάλα στην επίθεση και παρότι ο Άρης είχε υπεροχή στα ριμπάουντ (9-5) το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Γκρέι (7 πόντους) “έτρεξε” εντυπωσιακό σερί 11-4 και προηγήθηκε με 17-13 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-19 για εντυπωσιακό Λαύριο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης μπήκε δυνατά με σερί 9-4 και δυνατή άμυνα και ισοφάρισε σε 28-28 με τρίποντο του Πέτγουει (στο 13′). Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 11-2 και τον Μέιερς να φτάνει τους 9 πόντους και τον Κακλαμανάκη στους 12, στέλνοντας την διαφορά στο +9 (39-30 στο 17′). Στον υπολειπόμενο χρόνο οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη προσπάθησαν να μειώσουν, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-33.

Ντέρμπι στο τέλος, αλλά… Βασιλόπουλος!

Το δεύτερο μέρος του εξαιρετικού σε εξέλιξη ματς, ξεκίνησε με το Λαύριο να πιέζει πολύ τον Άρη που είχε 13 λάθη και να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (48-36 στο 23′). Ο εξαιρετικό Μουρ πέτυχε καλάθι και φάουλ και “εκτόξευσε” την διαφορά στο +16 (55-39 στο 26′), με τους φιλοξενούμενους να προβληματίζουν ιδιαίτερα με την εικόνα τους. Ο Άρης μείωσε με  εντυπωσιακό σερί 8-0 σε 55-47 στο 28ο λεπτό του ματς, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη στο +6 (55-49).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν “φουριόζοι”και ανέβασαν το προβάδισμα τους σε 61-50 με σερί 6-1 7 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Άρης προσπάθησε να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης και προς στιγμή τα κατάφερε (64-56 στο 35′). Στα τελευταία 3 λεπτά του παιχνιδιού ο Άρης έπαιζε απίστευτη άμυνα και είχε πλέον βάλει “φωτιά” στο ματς με Μπελ-Ουίβερ να κάνουν ζημιά στο Λαύριο (68-62). Στο 38ο λεπτό το σκορ δεν είχε αλλάξει με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές, αλλά 2/2 βολές του Αθηναίου έφεραν την διαφορά στο -4 (68-64 1:30′).

Στα 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Κακλαμανάκης “μπλόκαρε” τον Βον και έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στο Λαύριο. Ένα λάθος στην επαναφορά του Λαυρίου  και το απίστευτο τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 1′ δευτερόλεπτο πριν το τέλος έδωσε την απίστευτη νίκη στον Άρη με 71-70!

Παίκτης-κλειδί: Ο Βον με 16 πόντους και φυσικά ο Βασιλόπουλος με 8 πόντους και το μεγάλο τρίποντο στο τέλος έκριναν τον αγώνα.

Που κρίθηκε: Στην εκπληκτική άμυνα που έπαιξε ο Άρης στα τελευταία λεπτά και στο μεγάλο τρίποντο του “ψυχωμένου” Βασιλόπουλου που έκανε το σκορ 71-70!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-33, 55-49, 70-71

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τζαφλέρης, Ανδρικόπουλος