Ολυμπιακός: Νίκησε τα Τρίκαλα με MVP τον αγριεμένο Αγραβάνη!

2017-10-22T18:17:56+00:00 2017-10-22T18:24:40+00:00.

22/Oct/17 18:17

Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και κορυφαίο παίκτη τον Δημήτρη Αγραβάνη νίκησε τα Τρίκαλα στο άδειο ΣΕΦ και πλέον στρέφει το βλέμμα του στην ευρωπαϊκή εβδομάδα – φωτιά που περιλαμβάνει Μακάμπι την Τρίτη και Χίμκι την Πέμπτη!

Ο Ολυμπιακός χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη και φυσικά τον Κιμ Τιλί νίκησε τα Τρίκαλα με 86-51 για την Stoiximan.gr Basket League ξεπερνώντας την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Κέρδος σίγουρα η εμφάνιση του Δημήτρη Αγραβάνη που έκανε νέο προσωπικό ρεκόρ πόντων, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάνις Στρέλνιεκς, όπως και οι Παπανικολάου και Παπαπέτρου που ανέβηκε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα ήταν πολύ ανταγωνιστικά μέχρι το 25′, αξίζουν κρέντιτ και από ένα σημείο και έπειτα τα πολλά φάουλ βασικών παικτών και η έλλειψη λύσεων και ενέργειας, ανάγκασαν την ομάδα του Μέξα να υποχωρήσει.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα και χωρίς συγκέντρωση το πρώτο ημίχρονο και συνέχισε σε αυτό το… μοτίβο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να είναι έξαλλος με τους παίκτες του και να τους βάζει τις φωνές αρκετές φορές.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι ερυθρόλευκοι έκαναν 4 λάθη πολύ νωρίς στο παιχνίδι και δεν εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν. Με τρίποντο του Βασιλειάδη τα Τρίκαλα ισοφάρισαν σε 15-15, την στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε 9 ριμπάουντ και οι φιλοξενούμενοι μόλις ένα!

Ο κόουτς του Ολυμπιακού από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο χρησιμοποίησε και τους 11 παίκτες που είχε στην διάθεσή του, με τους Τολιόπουλο και Αρσενόπουλο να παίρνουν την ευκαιρία από τον προπονητή τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-17, αλλά η αστοχία του Ολυμπιακού και η έλλειψη διάθεσης και προσήλωσης έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Κώστα Μέξα να μείνει κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσει τελικά στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το 31-31 έλεγε πολλά για την εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος. Οι κόκκινοι είχαν 1/11 τρίποντα και 8 λάθη για μόλις 7 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κώστας Βασιλειάδης και οι Τζόουνς και Χέιλ είχαν κάνει δουλειά στην επίθεση. Ναι μεν οι φιναλίστ της Ευρωλίγκας έπαιζαν χωρίς τους Σπανούλη και Πρίντεζη, αλλά και Μάντζαρη (η απουσία του Τιλί, μάλλον δεν πρέπει να αναφέρεται, αφού θα λείψει πολύ καιρό και ο Ολυμπιακός θα πάρει παίκτη στην θέση του) αλλά και πάλι δεν υπήρχε δικαιολογία για την εμφάνιση των ερυθρολεύκων στο πρώτο ημίχρονο, ούτε για τους μόλις 9 πόντους που σκόραραν στη δεύτερη περίοδο.

Παγωμένο ξεκίνημα και… καυτός Αγραβάνης

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά ούτε στην επανάληψη. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 35-37 και ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα ξέσπασμα με κάποια λεπτά καλού μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Σε αυτό το διάστημα ο Δημήτρης Αγραβάνης πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και ήταν ο πρώτος παίκτης των γηπεδούχων που έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων.

Με 9 συνεχόμενους, έφτασε τους 16 και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα πέντε πόντων (44-39), ενώ ο Κώστας Παπανικολάου επέκτεινε το ξέσπασμα του συμπαίκτη του με ένα τρίποντο που πήγε την διαφορά στους 8 πόντους (47-39).

Πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε

Σημαντικοί παίκτες των Τρικάλων αντιμετώπιζαν πρόβλημα με φάουλ και διαφαινόταν πως ο Ολυμπιακός αργά ή γρήγορα θα βάλει το νερό στο αυλάκι. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (52-41) και η τρίτη περίοδος έμελλε να είναι αυτή που θα σπρώξει τον Ολυμπιακός στη νίκη, χωρίς προβλήματα όσο το ματς όδευε προς το τέλος. Με επί μέρους σκορ 26-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 57-43 και είχε πάρει διαφορά ασφαλείας από τα Τρίκαλα.

Η συνέχεια ήταν εύκολη και ήρεμη για τον Ολυμπιακό. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (66-46) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να επεκτείνει το ροτέσιον και να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Στο 38′ η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα παραλίγο να φτάσει τους 40 (84-46), για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 86-51.

Ο παίκτης – κλειδί

Ολυμπιακός

Αναμφισβήτητα ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού. Ο διεθνής φόργουορντ απόντος του Γιώργου Πρίντεζη, αλλά και του Κιμ Τιλί, βγήκε μπροστά σε σημείο που η ομάδα του ζοριζόταν και έκανε την διαφορά στην επίθεση, με μεγάλη επιρροή ταυτόχρονα και στην άμυνα. Έδωσε το σύνθημα της νίκης και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο!