Παναθηναϊκός: Εντυπωσιακός στη Λάρισα πριν την… κόλαση!

2017-10-22T17:39:08+00:00 2017-10-22T17:42:04+00:00.

22/Oct/17 17:39

BASKET LEAGUE / Ó ˁщӁӠցяӠ- ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠ̐TƉϋS / EUROKINISSI)

Αργησε ένα δεκάλεπτο, αλλά μετά… απογειώθηκε ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα κόντρα στον ΓΣΛ Φάρο (52-89), κάνοντας μια γεμάτη εμφάνιση ενόψει της “διαβολοβδομάδας” στην Ευρωλίγκα με ΤΣΣΚΑ και Φενέρ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε μια δυνατή προπόνηση στο κλειστό της Νεάπολης, κάνοντας το 3Χ3 στην Stoiximan.gr Basket League, δείχνοντας πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο και πάρα πολύ καλό στα υπόλοιπα 30′, ως το τελικό +37.

Παππάς και Ντένμον, με τον Λεκαβίτσιους που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα, έδωσαν το έναυσμα στην εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο των “πράσινων”, οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με τον Καταλανό να βλέπει πολλά στοιχεία που θέλει να δει και στα επόμενα παιχνίδια και τα δη τα δύσκολα.

Συγκεκριμένα στα δύο κολλητά ντέρμπι στην Ευρωλίγκα, κόντρα σε ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (25/10) και Φενέρ στο ΟΑΚΑ (27/10), στην πρώτη φετινή ευρωπαϊκή “διαβολοβδομάδα”, εκεί όπου θα επιστρέψει και ο απών στη Λάρισα, Κέι Σι Ρίβερς, λόγω της κηδείας της γιαγιάς του στις ΗΠΑ.

Εξέλιξη αγώνα

Κάτι παραπάνω από νευρικό και κακό ποιοτικά ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ειδικά από πλευράς Παναθηναϊκού. Οι μπάλες που πήγαν στον Βουγιούκα δεν έγιναν πόντοι, ρυθμός δεν υπήρχε και οι γηπεδούχοι με τον Διαμαντάκο μπόρεσαν να είναι κοντά (11-13, 10′).

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η συνέχεια για τους “πράσινους”. Η είσοδος του Λεκαβίτσιους έδωσε άλλη ταχύτητα στην ανάπτυξη της επίθεσης των νταμπλούχων, που βρήκαν το… χέρι τους από την περιφέρεια και όχι μόνο, ενώ στην άμυνα συνέβαλε με την ενέργειά του ο Αντετοκούνμπο.

Επιθετικά συνετέλεσαν καθοριστικά οι Παππάς και Ντένμον, που σκόραραν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα στη δεύτερη περίοδο, με το επιμέρους 14-32 να… απογειώνει τη διαφορά στους 20 στην ανάπαυλα (25-45)!

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν, με τον Πασκουάλ να ζητά τη διατήρηση του υψηλού ρυθμού, όπερ κι εγένετο. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, με Λοτζέσκι και Μήτογλου να μπαίνουν κι αυτοί στην επιθετική εξίσωση, με αποτέλεσμα στο 30′ ο Παναθηναϊκός να έχει παραπάνω από νταμπλ σκορ (36-73)!

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τους περίπου 4.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στη Λάρισα να απολαμβάνουν ωραίες φάσεις, ως το τελικό 52-89.

Παππάς και Ντένμον ήταν το δίδυμο που έκανε τη διαφορά για τον ορεξάτο Παναθηναϊκό (μετά την πρώτη περίοδο) στην επίθεση, σκοράροντας κατά βούληση και απλοποιώντας τα πράγματα προς τέρψη της ομάδας του Πασκουάλ.

Που κρίθηκε

Μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό με Παππά και Ντένμον στη δεύτερη περίοδο, χτίζοντας στο… άψε-σβήσε διαφορά 20 πόντων, με την οποία “καθάρισε” άνετα το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89.

Διαιτητές: Σώμος, Συμεωνίδης, Κωνσταντινόπουλος