Υπερπολύτιμο “διπλό” για το ΓΣΛ Φάρο σε ματς-θρίλερ, χωρίς νίκη η Κύμη

2017-10-28T17:33:57+00:00 2017-10-28T17:47:21+00:00.

Stelios Toromanidis

28/Oct/17 17:33

Σε ματς-θρίλερ ο ΓΣΛ Φάρος πέτυχε την δεύτερη νίκη του και πρώτη εκτός έδρας στην φετινή Stoiximan.gr Basket League, καθώς επικράτησε με 71-70 της Κύμης, η οποία παρέμεινε χωρίς νίκη μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Αν και το πρώτο μέρος άνηκε σχεδόν εξ’ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, οι Ευβοιώτες βελτιώθηκαν στην επανάληψη και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι, ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν την λήξη, όμως οι Λαρισσαίοι ήταν ψυχραιμότεροι στο φινάλε και αναδείχθηκαν νικητές με κομβικούς τους Παπαμακάριο και Ουέαρ, ενώ ο Τζόουνς από πλευράς Κύμης ήταν μοιραίος γιατί έχασε το κρίσιμο σουτ στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Διακύμανση αγώνα:

Με τον ΓΣΛ Φάρο να είναι κυρίαρχος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και με πρωταγωνιστές τους Ουέαρ και Σάφτενααρ πήραν προβάδισμα 8 πόντων (14-6) στο 4′. Η Κύμη με όπλο το περιφερειακό σουτ από τους Οκέαφορ και Τσαγκαράκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (22-22) στο 11′.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα, εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (56%) και έχοντας μπροστάρη εκτελεστικά τον Μουράτο, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και δημιουργικά τον Παπαμακάριο, έτρεξαν ένα 16-3 σερί, με αποτέλεσμα να φτάσουν την διαφορά στους 13 πόντους (38-25) στο 18′. Το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε με τους Λαρισσαίους στο +10 (40-30). Οι Ευβοιώτες δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το άγχος τους για νίκη και είχαν χαμηλά ποσοστά τόσο στα δίποντα, όσο και στις ελεύθερες βολές.

Ο επιθετικός οίστρος των Ουέαρ και Παπαμακάριου στο ξεκίνημα του τρίτου τετάρτου στον αγώνα, άνοιξε την ψαλίδα στους 13 πόντους για δεύτερη φορά στο ματς (36-49) στο 25′. Όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη αφυπνίστηκαν, έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Μανολόπουλο και Τσαγκαράκη να γίνονται “διψήφιοι”, έκαναν 11-0 σερί σε λιγότερο από δυο λεπτά για να μειώσουν στους 2 πόντους (49-47) στο 27′. Παρόλα αυτά ο ΓΣΛ Φάρος διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού για το 56-53 του 30′.

Η Κύμη βελτίωσε εντυπωσιακά τα ποσοστά της στα δίποντα, παίρνοντας πολλούς πόντους μέσα από το ζωγραφιστό στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε τον αγώνα (60-60) στο 35′. Οι φιλοξενούμενοι με Παπαμακάριο και Ουέαρ να πετυχαίνουν πολύτιμους πόντους παρέμειναν μπροστά στο σκορ και πήραν μια αγχωτική, αλλά συνάμα υπερπολύτιμη νίκη με 71-70, παρότι οι γηπεδούχοι μπορούσαν να “κλέψουν” τον αγώνα, αλλά ο Τζόουνς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Μανώλης Παπαμακάριος ήταν ο πιο σταθερός παίκτης του ΓΣΛ Φάρου καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε και σημαντικούς πόντους στο φινάλε, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, όντας κομβικός τόσο εκτελεστικά, όσο και οργανωτικά.

Σημείο Κλειδί:

Σε πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε το ματς στο δεύτερο μέρος και όλα κρίθηκαν στις τελευταίες κατοχές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 71-70, οι Ουέαρ και Διαμαντάκος δεν μπόρεσαν να μεγαλώσουν το προβάδισμα, όμως ο Τζόουνς αστόχησε σε σουτ δυο πόντων με την λήξη, με αποτέλεσμα η Κύμη να παραμείνει δίχως ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71.