2017-10-28T17:10:57+00:00 2017-10-28T17:19:48+00:00.

Giannis Askounis

28/Oct/17 17:10

BASKET LEAGUE / хȕ̍Ϡ- ˁՑɏ (֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στο “Μελίνα Μερκούρη” πέτυχε το Λαύριο περνώντας με 95-73 από την έδρα του Ρεθύμνου.

Με τη νίκη στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League ανέβηκε στο 2-2 και έριξε στο 1-3 το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα. Είναι χαρακτηριστικό πως στις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων επικράτησε ο εκάστοτε γηπεδούχος. Πέρα από τη διακοπή του συγκεκριμένου σερί, το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη… χάλασε την 150η συμμετοχή του Χάρη Γιαννόπουλου στο ελληνικό πρωτάθλημα και τους 19 πόντους του 28άχρονου γκαρντ/φόργουορντ.

Εξέλιξη αγώνα
Η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, οι Κρητικοί έφθασαν μέχρι το +4 και οι φιλοξενούμενοι μέχρι το +5. Ωστόσο, το Λαύριο ξεκίνησε… βομβαρδισμό με τρίποντα στο δεύτερο 20άλεπτο και δημιούργησε διαφορά 19 πόντων στο τρίτο 10άλεπτο μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Παίκτης-Κλειδί
Με τέσσερα τρίποντα και συνολικά 15 πόντους στο τρίτο 10άλεπτο, ο Στίβεν Γκρέι συνέβαλε τα μέγιστα στη δημιουργία διαφορά ασφαλείας για τους “κυανοκίτρινους”. Ο 28άχρονος Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους (3/4 δ., 6/10 τρ., 1/2 β.) όντας ο κορυφαίος του παιχνιδιού.

Πού κρίθηκε:
Στο πρώτο ημίχρονο, το Λαύριο κυριάρχησε στη ρακέτα με 24-15 στα ριμπάουντ και 22-14 στους πόντους στο “ζωγραφιστό”, αλλά είχε μόλις 2/11 τρίποντα. Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού βελτίωσε το περιφερειακό σουτ του και εξασφάλισε από νωρίς το θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Παναγιώτου, Μπίκας.