Παναθηναϊκός: Με σπουδαία τριπλέτα διέλυσε τον Προμηθέα

2017-10-30T19:37:51+00:00 2017-10-30T19:42:49+00:00.

30/Oct/17 19:37

VSTOLIS

Ο εξαιρετικός κατά διαστήματα Παναθηναϊκός σάρωσε τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ (96-64) και παρέμεινε αήττητος στην Stoiximan.gr Basket League, αναγκάζοντας τους Πατρινούς στην πρώτη τους ήττα αντίστοιχα!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειξε πολύ ορεξάτη μετά τη νίκη επί της Φενέρ και λίγο πριν τη δοκιμασία στη Βιτόρια, είχε πολύ καλή εικόνα ειδικά για δύο περιόδους.

Σε δεύτερη και τέταρτη περίοδο οι νταμπλούχοι, με κορυφαίους τον Γκιστ, τον “διπλό” Καλάθη, αλλά και τον Ρίβερς του δεύτερου μέρους, έφτασαν στη νίκη και το 4-0 στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο Προμηθέας έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το δικό του “κομμάτι”, κατεβάζοντας τη διαφορά, αλλά μέχρι εκεί.

Εξέλιξη αγώνα

Από εκεί όπου σταμάτησε στο φινάλε του αγώνα με την Φενέρ, συνέχισε ο Παναθηναϊκός και με τον Προμηθέα, αφού στο 4′ ήταν ήδη στο 14-1, με τους Πατρινούς να χρειάζονται σχεδόν πέντε λεπτά για το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι τους.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ορεξάτοι, προεξάρχοντος του Γκιστ και κυνηγούσαν πόντους στο τρανζίσιον, με τον Προμηθέα να μειώνει σε 29-22 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Αυτό… πείσμωσε τους “πράσινους”, που έκαναν εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας διαρκώς τη διαφορά, που έφτασε στο +22 στην ανάπαυλα (54-32), έχοντας 21/29 σουτ στο πρώτο μέρος και 13 ασίστ, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε σωρεία λαθών.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά αιφνιδίασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, προκαλώντας τις φωνές του Πασκουάλ, με τον Μιλόσεβιτς να ηγείται. Οι Πατρινοί έτρεξαν 9-0 (54-41, 23′), ενώ έφτασαν και σε μονοψήφια διαφορά (61-52, 28′), πριν ο Καλάθης αντιδράσει για το 65-52 (30′).

Η πίεση επανήλθε από πράσινης πλευράς, με τον Καλάθη να επανέρχεται και να δημιουργεί για τον Γκιστ, ενώ ο Ρίβερς πήρε… φωτιά για το +20 (80-60, 35′), με το σερί να φτάνει και στο 23-0 (94-60), πριν το τελικό 96-64!

Η τριπλέτα Καλάθη, Γκιστ (19π.), Ρίβερς (14π.) έκανε τη διαφορά, με τον πρώτο να κάνει νταμπλ-νταμπλ (14π., 10ασ.) και να έχει συνεισφορά σε αρκετούς εκ των πόντων του εντυπωσιακού Γκιστ, ενώ ο Ρίβερς πήρε μπροστά με το παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας αντέδρασε, ωστόσο οι νταμπλούχοι συνήλθαν στην τέταρτη περίοδο και επανέφεραν διαφορές άνω των 20 πόντων ώστε να πάρουν άνετα τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52, 96-64.

Διαιτητές: Ψαριανός, Παγώνης, Εφραιμίδης