Έβγαζε… φωτιές ο εκπληκτικός Προμηθέας, στον πάτο η Κύμη!

2017-11-11T17:21:06+00:00 2017-11-11T18:13:49+00:00.

Stelios Toromanidis

11/Nov/17 17:21

Με περίσσια άνεση ο Προμηθέας πέτυχε την τέταρτη νίκη του στην Stoiximan.gr Basket League, αφού επικράτησε με 93-82 στην Πάτρα της Κύμης, η οποία συνεχίζει χωρίς νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όπου πήραν και διαφορά 26 πόντων, πριν… σιγάσουν στην συνέχεια και δώσουν την ευκαιρία στους Ευβοιώτες να συμμαζέψουν κάπως την κατάσταση.

Διακύμανση αγώνα:

Η Κύμη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τους Σμιθ, Οκέαφορ να πρωταγωνιστούν προηγήθηκε με 10-7 στο 4′. Όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Προμηθέας πήρε… μπρος, με σερί 17-10 ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 24-20 και στην συνέχεια ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα.

Με εφαλτήριο την πολύ καλή του άμυνα, η οποία του επέτρεψε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο ματς, συνεχώς αύξανε την διαφορά, η οποία έφτασε στους 15 πόντους με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42-27).

Ίδιο πρόσωπο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύουν την ανωτερότητά τους και να φτάνουν για πρώτη φορά στο +21 (59-38) στο 22′ με πολυφωνία και γρήγορο ρυθμό στην επίθεση. Το μόνο που κατάφερε η Κύμη ήταν να μειώσει σε 65-50 στο 26′, πριν οι παίκτες του Γιατρά πατήσουν εκ νέου… γκάζι και στείλουν την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο 30′ η απόσταση των δυο ομάδων έφτασε στο +26 (78-52), με αποτέλεσμα η συνέχεια του παιχνιδιού να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Ουκρανός γκαρντ, Ολεξάντερ Λίποβι ήταν εκπληκτικός, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ομάδα του ξέφυγε στο σκορ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι άλλο τρεις παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφια συγκομιδή στο σκοράρισμα, με καλύτερο όλων τον Λάνγκστον Χολ που είχε 17 πόντους.

Σημείο Κλειδί:

Οι νικητές ξέφυγαν από τα μέσα της πρώτης περιόδου, επέβαλαν τον ρυθμό τους, έπαιξαν γρήγορο και εντυπωσιακό μπάσκετ, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη. Οι 17 συνολικά παραπάνω επιθέσεις σίγουρα έπαιξαν βασικό ρόλο στην έκβαση του ματς.

Δεκάλεπτα: 24-20, 42-27, 78-52, 93-82.