ΓΣΛ Φάρος: Αγχώθηκε αλλά νίκησε τα Τρίκαλα στο θεσσαλικό ντέρμπι

2017-11-11T17:22:55+00:00 2017-11-11T17:25:35+00:00.

11/Nov/17 17:22

BASKET LEAGUE / Ó ˁщӁӠցяӠ- ԑɊK`(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠ̐TƉϋS / EUROKINISSI)

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο φινάλε στη Λάρισα, με τον ΓΣΛ Φάρο να παίρνει διαφορά 19 πόντων, τα Τρίκαλα να κάνουν επική επιστροφή, αλλά τους γηπεδούχους να επικρατούν (77-70) και να φτάνουν στο 3-2, αφήνοντας στο 2-3 την ομάδα του Κώστα Μέξα.

Οι γηπεδούχοι του Θανάση Σκουρτόπουλου ήθελαν να… κεφαλαιοποιήσουν την εκτός έδρας νίκη με την Κύμη και το κατάφεραν έστω κι αν αγχώθηκαν υπερβολικά στο τέλος.

Κι αυτό γιατί οι Λαρισαίοι είχαν πάρει διαφορά 19 πόντων κόντρα στα Τρίκαλα (29′), με την ομάδα του Μέξα να πραγματοποιεί εντυπωσιακό come back, φτάνοντας στο -3, ενώ έχασε κι ευκαιρία να φτάσει ακόμα πιο κοντά.

Ομως στο τέλος οι λεπτομέρειες ήταν με το μέρος του Φάρου, που πανηγύρισε τη νίκη, με κορυφαίο τον Σάφτενααρ ώστε να ανέβει στο 3-2, ενώ αντίθετα τα Τρίκαλα έπεσαν στο 2-3 έπειτα από πέντε στροφές στην Stoiximan.gr Basket League.

Εξέλιξη αγώνα

Η εκκίνηση των φιλοξενούμενων ήταν καλύτερη και με τον Μάρεϊ μπόρεσαν να χτίσουν προβάδισμα έξι πόντων (11-17, 6′), πριν ισορροπήσει το ματς (22-22).

Τα Τρίκαλα είχαν επαφή με το σκορ ως το 14′ (28-25), αλλά από εκείνο το σημείο η όποια επαφή… χάθηκε, αφού στο 17′ ήταν οι τελευταίοι πόντοι τους ως την ανάπαυλα.

Ο Φάρος το εκμεταλλεύτηκε άριστα και με πρωταγωνιστή τον Σάφτενααρ, από το 38-32 έκλεισε το ημίχρονο στο +17 (49-32) με 11-0 σερί, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη του.

Οι παίκτες του Μέξα προσπάθησαν να επανέλθουν στην τρίτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν άνετα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ως το +19 (65-46, 28′).

Κι όμως τα Τρίκαλα δεν τα παράτησαν και με επιμέρους 4-18 έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (69-64, 34′), με τον Βασιλειάδη να μπαίνει στην εξίσωση στο πλευρό του Μάρεϊ!

Η λύση για τον ΓΣΛ Φάρο δόθηκε από τον πολύπειρο Παπαμακάριο και τον Σάφτενααρ (73-66, 38′), με τον Ρος να φέρνει τα Τρίκαλα σε απόσταση βολής (73-70, 38:30”).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν στο -1 και άμεσα ο Μαραγκός σκόραρε κρισιμότατο χουκ για το 75-70 (-51”). Αυτή η φάση ήταν καθοριστική, με τον Φάρο να πανηγυρίζει τη νίκη, έστω και δύσκολα στο φινάλε.

Ο Ρόλαντ Σάφτενααρ ήταν κυρίαρχος και αποτέλεσε την κύρια επιθετική αιχμή του ΓΣΛ Φάρου, έχοντας μεγάλη συμπαράσταση από Ουέαρ και Ντρέιπερ, ώστε η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να επικρατήσει.

Που κρίθηκε

Το τρίλεπτο από το 17′ ως το 20′ ήταν καθοριστικό ώστε ο Φάρος να χτίσει διψήφιο προβάδισμα, με τα Τρίκαλα να απαντούν στην τέταρτη περίοδο, επανερχόμενοι από το -19 ως και το -3. Ομως ενώ ο Τέγιτς είχε ευκαιρία να μειώσει στον πόντο, ο Μαραγκός σκόραρε για το 75-70 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Τζαφλέρης