Το Λαύριο διέλυσε τον Κόροιβο με… σούπερ Μέιερ!

2017-11-18T19:20:01+00:00 2017-11-18T19:24:31+00:00.

18/Nov/17 19:20

BASKET LEAGUE / ÊÏÑÏÉÂÏÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÃÉÁÍÍÇÓ ÓÐÕÑÏÕÍÇÓ - ILIALIVE.GR / EUROKINISSI)

Το Λαύριο συνέχισε την ανοδική του πορεία στην Stoiximan.gr Basket League αφού χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο πέρασε πολύ εύκολα με 91-67 από την έδρα του Κοροίβου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Τόνι Μέιερς που σταμάτησε στους 20 πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής, ενώ πήρε σημαντικές βοήθειες από τους Γκρέι (14π), Νίξον (12π, 5ρ, 5ασ) και Μουρ (14π, 7ρ, 6ασ).

Αντιθέτως, ο Κόροιβος δεν επέστρεψε ποτέ από τα αποδυτήρια και με εξαίρεση το δίδυμο των ΝτεΚόζι (21π) – Κάρσον (14π) έμεινε πολύ χαμηλά.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Τα Λαύριο παρουσιάστηκε αρκετά άστοχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ (9-2) έπειτα από καλάθια των Σαχπατζίδη και ΝτεΚόζι. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για τον Κόροιβο που σταμάτησε να παίζει άμυνα και δέχθηκε σερί 10-0 (18-11), πριν ο Μουρ καρφώσει και στείλει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για λογαριασμό των φιλοξενούμενων (23-13).

Η κατάσταση έδειξε να ξεφεύγει εντελώς από τον έλεγχο των παικτών του Ντίνου Καλαμπάκου όταν ο Κουζέλογου με τρίποντα αύξησε το προβάδισμα του Λαυρίου στο +14 (37-23). Η λύση τελικά ήρθε μέσα από την άμυνα αφού σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά παιχνιδιού ο Κόροιβος δέχθηκε μόλις 7 πόντους και επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-44 έπειτα από τρίποντο του Πόσλεϊ.

Η διακοπή του ημιχρόνου ευνόησε τους φιλοξενούμενους που βρήκαν την ευκαιρία να ηρεμήσουν και να ξεφύγουν εκ νέου με +13 (52-39) έπειτα από σερί 8-0 δια χειρός των Γκρέι και Μέιερ. Αυτή τη φορά μάλιστα το Λαύριο ήταν πολύ πιο προσεχτικό και με την ψυχολογία στα ύψη εξασφάλισε διαφορά… νίκης (68-47) χάρη στον ασταμάτητο Μέιερ που είχε φτάσει ήδη τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθή και το μόνο που έμενε να φανεί ήταν η έκταση της διαφοράς. Αυτή σταθεροποιήθηκε τελικά στο +24 (91-67) με το σύνολο του Χρήστου Σερέλη να βελτιώνει τη βαθμολογική του θέση (4-2 νίκες) και τον Κόροιβο να βρίσκεται στο 3-3 και να απέχει από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91