Άρης: Τρίποντη εκτέλεση και νίκη επί ΓΣΛ Φάρου

2017-11-18T19:27:31+00:00 2017-11-18T19:49:54+00:00.

John Rammas

18/Nov/17 19:27

Τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά στο “Nick Galis Hall”, όπου ο Άρης έβαλε τα κρίσιμα, ο ΓΣΛ Φάρος σχεδόν κανένα και το τελικό 71-60 τους έφερε μαζί στο 3-3 στη Stoiximan.gr Basket League.

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες μετά από τις διαδοχικές ήττες από τον Ολυμπιακό (55-80) και τον ΠΑΟΚ (63-57), ενώ ο ΓΣΛ Φάρος στις ήττες μετά από τις διαδοχικές νίκες επί της Κύμης (70-71) των Τρικάλων (77-70), πριν συνεχίσουν με τον Προμηθέα Πάτρας (2/12, 16:30/ΕΡΤ1) και τους Ρέθυμνο Cretan Kings (εντός στις 2/12, 18:30/ΕΡΤ1) αντιστοίχως μετά από τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Εξέλιξη αγώνα:

Ο Άρης ήταν εκνευριστικά άστοχος στην πρώτη περίοδο (1/10δίπ.) κι ο ΓΣΛ Φάρος παρά τα 0/4 τρίποντα δεν είχε πρόβλημα να το εκμεταλλευτεί και να ξεφύγει στο σκορ (1-13 στο 7′). Ένα γρήγορο 8-0 σερί (από 13-21 στο 13′ σε 21-21 στο 15′ με Χρηστίδη 3π., Αθηναίου 3π. & Βον 2π.) ισορρόπησε την κατάσταση για τον Άρη και με το ποσοστό του από κάθε απόσταση να βελτιώνεται διαρκώς δεν άργησε να αναλάβει και τον έλεγχο (27-25 στο 18′ το πρώτο προβάδισμα και 33-27 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Οι Παπαντωνίου & Μουράτος σκόραραν πρώτοι όλων στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το μομέντουμ και με τον Κιθ Μπένσον να σκοράρει 7 διαδοχικούς πόντους η διαφορά έφτασε και σε διψήφια διαφορά (43-33 στο 25′). Χωρίς το περιφερειακό σουτ (0/4 + 0/3 + 0/3 ανά περίοδο) ο ΓΣΛ Φάρος δεν είχε τρόπο αντίδρασης κι ο Άρης προηγήθηκε και με 16 πόντους (49-33 στο 27′ με 11-0 σερί από 38-33 στο 24′).

Ένα 6-0 σερί (Μουράτος 1π., Παπαντωνίου 3π., Γκάλογουεϊ 2π.) έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους (60-54) λίγο πριν από την είσοδο στο τελευταίο 2λεπτο, αλλά τα τρίποντα των Αθηναίου (63-54 στο 38′ με το μοναδικό του εύστοχο σουτ εντός πεδιάς) και Βασιλόπουλου (67-57 στο 39′) δεν επέτρεψαν τίποτα περισσότερο κι η τελική κόρνα ήχησε στο 71-60.

Παίκτες-κλειδιά:

Οι Αθηναίου (7π. με 0/5δίπ., 1/3τρίπ., 4/6β., 1ρ., 3ασ., 2κλ., 2λ. σε 26:39) & Βασιλόπουλος (11π. με 4/8δίπ., 1/1τρίπ., 7ρ., 4ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λ.) έβγαλαν τον Άρη από τη δύσκολη θέση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, όταν ο ΓΣΛ Φάρος προσπάθησε για την ολική επαναφορά.

Πού κρίθηκε:

Το περιφερειακό σουτ έκρινε τα περισσότερα στο “Nick Galis Hall”, με τον Άρη να βάζει τα κρίσιμα στα τελευταία λεπτά και τον ΓΣΛ Φάρο να καθυστερεί εκνευριστικά για το πρώτο του (για το 50-42 στο 31′ μετά από 0/10τρίπ.) και να χάνει πολύτιμο χρόνο για να ζητήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60