Παναθηναϊκός: Εύκολα την Κύμη με καταπληκτικό Σίνγκλετον!

2017-11-19T17:49:40+00:00 2017-11-19T17:55:17+00:00.

19/Nov/17 17:49

Ο Κρις Σίνγκλετον έκανε ατομικό ρεκόρ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και οι “πράσινοι” που σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν την Κύμη στη Χαλκίδα (73-90) κάνοντας το 6Χ6 στο πρωτάθλημα, λίγο πριν υποδεχθούν την Ρεάλ στο ΟΑΚΑ.

Μετά την διπλή υποχρέωση και τις δύο νίκες στην Ευρωλίγκα, με Χίμκι και Εφές, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επιζητούσε ένα εύκολο απόγευμα στη Χαλκίδα, με τον Σίνγκλετον να φροντίζει γι’ αυτό!

Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ έκανε το κορυφαίο βάσει αριθμών παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (35π.) και ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος στη νέα νίκη της ομάδας το εντός συνόρων.

Η Κύμη, που έμεινε στο μηδέν έπειτα από έξι αγωνιστικές στην Stoiximan.gr Basket League, μπορεί να αντιστάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όντας ανώτερη στη δεύτερη περίοδο, όπου προηγήθηκε κιόλας (37-35, 18′), αλλά ο Σίνγκλετον ήταν πραγματικά “καυτός” και έσπασε τα κοντέρ!

Πλέον το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό είναι ο αγώνας με τη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ (24/11), όπου θα αναζητήσει την τέταρτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα!

Εξέλιξη αγώνα

Χαλαρός και… ανέμελος, ειδικά στην άμυνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στη Χαλκίδα, δίνοντας ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους, ενώ στην επίθεση ο πλέον ορεξάτος ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, που στα πρώτα 4,5 λεπτά είχε 12 εκ των 14 πόντων της ομάδας του (14-14).

Οταν μπήκε και ο Βουγιούκας η διαφορά άνοιξε στο +10 (20-30, 9′), με την Κύμη να απαντά στη δεύτερη περίοδο. Για οκτώ λεπτά η “πράσινη” χαλαρότητα και ο ενθουσιασμός των Ευβοιωτών, παρά την προσωρινή έξοδο Μπάρλου και Γλυνιαδάκη (από μεταξύ τους σύγκρουση) ροκάνισε τη διαφορά με τον ΜακΓκι, ενώ με επιμέρους 14-5 πέρασε και μπροστά με Τζόουνς και Μανωλόπουλο (37-35, 18′)!

Η επάνοδος του Καλάθη συμμάζεψε λίγο τα “πράσινα” ασυμμάζευτα ως την ανάπαυλα (37-40, 20′), μετά την οποία το σερί έφτασε στο 13-0 (37-49, 22′).

Το δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του Παναθηναϊκού και του… Σίνγκλετον, που φόρτωνε από κοντά και μακριά το καλάθι της Κύμης, η οποία από την πλευρά της δεν μπορούσε φυσιολογικά να ακολουθήσει.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στο +17 στην τρίτη περίοδο και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στο τέλος στην έκτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, στρέφοντας πλέον το βλέμμα στη Ρεάλ, με τον Πασκουάλ μάλιστα να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του.

Παίκτης-κλειδί

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήταν η μέρα του Κρις Σίνγκλετον (35π.) στη Χαλκίδα, αφού ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, κάνοντας ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και όχι μόνο!

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε κακή δεύτερη περίοδο και έβαλε την Κύμη στο παιχνίδι, ωστόσο στην τρίτη περίοδο κυριάρχησε κι έβαλε τα πράγματα στη θέση τους, φτάνοντας σε άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90.

Διαιτητές: Διαμαντής, Σκούτας, Ζαχάρης