Άρης για λύπηση, δεν του… χαρίστηκε ο Προμηθέας!

2017-12-02T17:28:29+00:00 2017-12-02T18:04:37+00:00.

02/Dec/17 17:28

BASKET LEAGUE / БόLjŁӠ- QǓ (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας έκανε τρομερό δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης σκόραρε μόνο 11 πόντους στο ίδιο διάστημα και οι Πατρινοί τον διέλυσαν (70-40) για να συνεχίσουν τον… καλπασμό τους στην Stoiximan.gr Basket League!

Μόνο ντέρμπι δεν έγινε στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας, με τον Προμηθέα να επιβεβαιώνει την εξαιρετική του φόρμα, που δεν σταμάτησε ούτε από τη διακοπή του πρωταθλήματος! Οι Πατρινοί έκαναν χίλια κομμάτια τους “κίτρινους” και παραμένουν στη δεύτερη θέση με το εντυπωσιακό 6-1, με τον Άρη πλέον να υποχωρεί στο 3-4.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη όσο καλή ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο, άλλο τόσο κάκιστη ήταν στη συνέχεια, αφού από τους 19 πόντους ως το 10′, σκόραρε μόλις άλλους 21 ως το φινάλε, 11 εξ αυτών στο δεύτερο 20λεπτο, που ήταν ντροπιαστικό για τον Άρη και θριαμβευτικό για τον Προμηθέα.

Εξέλιξη αγώνα

Αν η πρώτη περίοδος είχε… όνομα, θα ήταν αυτό του Κιθ Μπένσον. Ο σέντερ του Άρη ήταν επιβλητικός, με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ ως το 10′, βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάσουν και να πάρουν προβάδισμα (12-19).

Ο αρχικός αιφνιδιασμός έδωσε τη θέση του στην ισορροπία στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους. Αρχικά επέστρεψαν από -7 (14-21) με 8-0 (22-21, 16′), πριν το 32-29 της ανάπαυλας.

Το παιχνίδι είχε πολλές μάχες, ήταν ισορροπημένο, όμως όλα αυτά πριν την ανάπαυλα, αφού από την τρίτη περίοδο κι έπειτα ο Προμηθέας ήταν η μοναδική ομάδα στο παρκέ.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κυριάρχησαν απόλυτα, με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν με τίποτα να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και ο δείκτης πήρε την ανιούσα.

Το 24-6 της τρίτης περιόδου είναι χαρακτηριστικό της διαφοράς απόδοσης των δύο αντιπάλων, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν όλο και περισσότερο τη διαφορά, που σκαρφάλωσε στην τέταρτη περίοδο και πάνω από το +30, ως το τελικό 70-40, με τον Άρη να σημειώνει όλους κι όλους 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο! Μάλιστα, η πολύ κακή εικόνα των φιλοξενούμενων προκάλεσε την οργή των φίλων τους που ήταν στην εξέδρα, με τον Πέτγουεϊ να αντιδρά και να απειλείται σοβαρό επεισόδιο!

Παίκτης-κλειδί

Ο Προμηθέας για να φτάσει στη νίκη δεν είχε μόνο έναν, αλλά πολλούς… ήρωες, με τον Φαγέ να ξεχωρίζει επιθετικά μαζί με Έβανς και Ρέλεφορντ, δίνοντας λύσεις και στις δύο άκρες του παρκέ για τους εξαιρετικούς γηπεδούχους.

Που κρίθηκε

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική στην Πάτρα, αφού ο Προμηθέας μπόρεσε να αλλάξει προς όφελός του τις εύθραυστες ως την ανάπαυλα ισορροπίες και με επιμέρους 24-6 ανάμεσα σε 20′-30′ να σταθεροποιήσει διψήφια διαφορά, που τον πήγε ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40.

Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης, Μπίκας