‘Άλωσε” την Νέα Σμύρνη η Κύμη στο ΕΠΙΚΟ ντέρμπι των ουραγών!

2017-12-02T19:46:26+00:00 2017-12-02T19:55:47+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Dec/17 19:46

Την παρθενική της νίκη στην Stoiximan.gr Basket League κατέκτησε η Κύμη στην Νέα Σμύρνη με 92-91 επί του Πανιωνίου σε ένα φοβερό ντέρμπι που κράτησε την αδρεναλίνη στα ύψη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης!

Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαξε πάμπολλες φορές, κυρίως προς την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα και στην διάρκεια του έξτρα πεντάλεπτου, όμως ο καθοριστικός παίκτης από πλευράς νικητών, ΜακΦάντεν με κρίσιμους πόντους στο φινάλε έδωσε την νίκη στην ομάδα του και υποχρέωσε τουθς γηπεδούχους στην έβδομη ήττα του σε ισάριθμα ματς.

Διακύμανση Αγώνα

Η κρισιμότητα του ματς σε συνάρτηση με την έλλειψη θετικού αποτελέσματος και από τις δυο μεριές προμήνυε ένα ντέρμπι, το οποίο φάνηκε από την έναρξη του ματς. Οι δυο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα του σκορ, με την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο να μην ξεφεύγει παραπάνω από τους τρεις πόντους και την Κύμη να βρίσκεται μπροστά με 19-17 στο 10′.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με 10-2 σερί ξέφυγε με +8 (27-19) στο 13′, έχοντας κορυφαίο τον Σακελλαρίου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν (27-27 στο 15′), ενώ λίγο αργότερα με σερί 12-3 κατόρθωσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους (42-38), έχοντας πρωταγωνιστές τους Τζόους και ΜακΦάντεν και παρότι οι “κυανέρυθροι” προηγήθηκαν με 35-30 στο 17′. Από στατιστικής πλευράς, οι γηπεδούχοι σούταραν με καλύτερα ποσοστά, όμως η Κύμη είχε δέκα περισσότερες επιθέσεις, οι οποίες της επέτρεψαν να προηγείται.

Ο παίκτες του Καστρίτη εκμεταλλευόμενοι την καλή τους άμυνα και την ευστοχία τους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, πήραν διψήφιο προβάδισμα (55-45) στο 23′. Με 9 πόντους του Νταλό (δυο σερί τρίποντα και ένα γκολ φάουλ) και τρεις του Γούτσον, ο Πανιώνιος μπόρεσε να προσπεράσει 61-58 στο 28′ για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες ισόπαλες (61-61), χάρη σε ένα καλάθi του Τζοουνς και μια ελεύθερη βολή του ΜακΓκι.

Οι εκπληκτικοί ΜακΦάντεν (23 πόντοι με 5/7 τρίποντα) και Τζόουνς (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) έβαλαν μπροστά με +4 την Κύμη (72-68) στο 35′. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο με παλικαρίσιες άμυνες, λάθη και αστοχία να πρωταγωνιστούν στα επόμενα λεπτά. Ο ΜακΝίλι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους παίκτες του Ζιάγκου (73-72) και ακολούθησαν εκατέρωθεν εναλλαγές στο σκορ με κάποια εκπληκτικά σουτ.

Απίστευτο φινάλε και παράταση

Ο ΜακΦάντεν ευστόχησε σε τρίποντο για το 77-75 των φιλοξενούμενων, εν συνεχεία οι ΜακΝίλι και Σαρικόπουλος έχασαν τέσσερις συνεχείς ελεύθερες βολές από την πλευρά του Πανιωνίου. Τα… κάστανα από την φωτιά έβγαλε ο Σακελλαρίου για τους Νεοσμυρνιώτες με καλάθι τριών πόντων (78-77), όμως αμέσως απάντησε ο Τζόουνς με γκολ φάουλ (80-78). Φάουλ πάνω στο τρίποντο για τον Σακελλαρίου που ευστόχησε μόνο στις δυο από τις τρεις ελεύθερες βολές (80-80) στα 1,2″ για την λήξη. Ο Σαρικόπουλος έκοψε τον ΜακΓκι στο σουτ του δεύτερου για την νίκη και έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Ίδιο μοτίβο και στο έξτρα πεντάλεπτο. Για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα κάποια από τις δυο ομάδες πέρασε μπροστά με διαφορά παραπάνω της μιας κατοχής, όταν ο Τσούπκοβιτς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Πανιώνιο (88-84) στο 44′. Παρόλα αυτά ο εξαιρετικός ΜακΦάντεν γύρισε το ματς για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Παίκτης Κλειδί

Τι παιχνιδάρα έκανες ΜακΦαντεν! Ο “ήρωας” της Κύμης πέτυχε 35 πόντους με 7/11 σουτ έξω από τα 6,75μ. και 3 ασίστ σε ένα ματς καριέρας για τον Αμερικανό. Από κοντά ο Τζόουνς με 28 πόντους, 4 ασίστ και 8 ριμπάουντ, όμως οι κρίσιμοι πέντε πόντοι (ένα τρίποντο και δυο ελεύθερες βολές) του συμπατριώτη του, του στέρησαν το βραβείο του MVP.

Σημείο Κλειδί

Το φινάλε έκρινε τα πάντα, σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο του λεπτό. Ένα τρίποντο του ΜακΦάντεν και τρεις ελεύθερες βολές για τους νικητές μετέτρεψαν το 88-85 για τον Πανιώνιο σε 92-88 για αυτούς. Έτσ το τρίποντο του πολύ καλού Σακελλαρίου δεν μπόρεσε να αλλάξει τα πράγματα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 38-42, 61-61, 80-80 κ.α., 92-91.