ΠΑΟΚ: Ξέσπασε με τον Κολοσσό και χτίζει σερί!

2017-12-02T19:25:20+00:00 2017-12-02T19:27:28+00:00.

02/Dec/17 19:25

BASKET LEAGUE / Ёϊ - ʏˏӓϓ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Το δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, που πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά απέναντι στον Κολοσσό (70-56) στην Πυλαία.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκει ρυθμό που την οδηγεί σε νίκες, με τον Κολοσσό να είναι το νέο “θύμα” του “δικεφάλου” στην Πυλαία, ο οποίος επικράτησε για τρίτο σερί ματς και ανέβηκε στο 4-3, ρίχνοντας αντίστοιχα στο 3-4 την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που έκρινε τα πάντα, αφού από την ισχνή διαφορά της ανάπαυλας (29-28) ο ΠΑΟΚ έφτασε να πάρει μια άνετη νίκη.

Ο νεοαποκτηθείς Γκος πρόσφερε επιθετικά για τον ΠΑΟΚ, που πήρε πολλά από αρκετούς παίκτες, την ώρα που ο Κολοσσός δεν είχε λύσεις πλην του Γκρίφιν (20π.), ενώ ο Τσαλμπούρη έκανε ντεμπούτο με τους Ροδίτες (4π.).

Εξέλιξη αγώνα

Το ματς απέκτησε από την αρχή αργό ρυθμό, με τον Κολοσσό να απαντά σε κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ (13-14, 10′). Μάλιστα στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έχτισαν +7 (15-22, 12′), ωστόσο μετά το 20-26 (15′) έμειναν… άκαπνοι.

Οι Ροδίτες σημείωσαν μόνο δύο βολές με τον Μπρέι και οι Θεσσαλονικείς πήγαν πιο πολύ με ψυχολογικό προβάδισμα στα αποδυτήρια (29-28, 20′) με δύο σερί καλάθια του Χαραλαμπόπουλου.

Αυτό το προβάδισμα πήρε σάρκα και οστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού μέσα σε τέσσερα λεπτά ο ΠΑΟΚ έτρεξε επιμέρους 12-2 (41-30, 24′), με τον Τσόχλα να βάζει την ομάδα του με διψήφια διαφορά στην τελική ευθεία (53-43, 30′).

Πλέον το ματς ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, που έκαναν διαχείριση, ανέβασαν τη διαφορά και στους 15 και πήραν τη νίκη, ανεβαίνοντας κι άλλο στην κατάταξη.

Ο νεοφερμένος Γκος έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ και μαζί με τον Μαργαρίτη, αλλά και τον Κρουμπάλι που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (16) οδήγησαν την ομάδα τους στην επιτυχία.

Που κρίθηκε

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το πάνω χέρι και να εδραιώνει την υπέρ του διαφορά, βάζοντας τις βάσεις για την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 13-14, 29-28, 53-43, 70-56.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Πιτσίλκας