Το σούπερ Λαύριο “έπνιξε” την ΑΕΚ!

2017-12-03T18:12:15+00:00 2017-12-03T18:17:01+00:00.

03/Dec/17 18:12

Μία σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε το Λαύριο στην έδρα του, απέναντι στην ΑΕΚ με 80-72, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Μουρ και Ουίγκινς!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν εξαιρετική στην άμυνα, ενώ στην επίθεση όταν πίεζε ψηλά την ΑΕΚ έκλεβε πολλές φορές την μπάλα και σημείωνε εύκολους πόντους και οι Ουίγκινς-Μουρ “σκότωσαν” την άμυνα των φιλοξενούμενων στην set επίθεση. Πάντως σημαντικό στοιχείο είναι και τα 14 λάθη της “ένωσης”.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 5-2, ενώ η ΑΕΚ “έπεσε” στο 4-3, μετρώντας και τις 3 ήττες της εκτός έδρας σε Ρόδο, Θεσσαλονίκη και Λαύριο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εντυπωσιακό ήταν το Λαύριο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε από νωρίς με 10-3 (στο 4′), με την ΑΕΚ να μην έχει “μπει” ακόμα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν, με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί (14-7 στο 7′). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, με την “ένωση” πίσω στο σκορ με 23-18.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, μπορεί το Λαύριο να κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ με 26-23 (στο 14′), όμως η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και η άμυνα της, ήταν σαφώς καλύτερη. Με την ταχύτητα και το τρανζίσιον για “όπλο” της, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε ξανά, με 7 πόντους (32-25) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-32.

Μουρ-Ουίγκινς εκπληκτικοί, αλλά φινάλε… “θρίλερ”!

Το δεύτερο μέρος στο Λαύριο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι “ζεστές” στην επίθεση και οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα τους, στο +6 (46-40 στο 24′). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της στο παρκέ και ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (52-42 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους στο +10 (58-48).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, το Λαύριο με οδηγό τον Μουρ διατηρούσε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (64-53 στο 32′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο 34ο λεπτό, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 13 (68-55), όμως η ΑΕΚ άμεσα μείωσε και πάλι στους 10 (68-58 στο 35′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε στο Λαύριο, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν άψογη άμυνα και με τον Σάκοτα “παρών” στην επίθεση, μείωσαν σε 69-61.

Το καλάθι και φάουλ του Ουίγκινς στο 38ο λεπτό, ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +11 (72-61) και το Λαύριο “άγγιζε” πλέον την νίκη. Με 1:30 να απομένουν για το τέλος, ο Τζέιμς με δικό του καλάθι και φάουλ μείωσε στους 6 πόντους (72-66) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το δεύτερο συνεχόμενο καλάθι και φάουλ για το Λαύριο, δια χειρός… Μέγερ ανέβασε την διαφορά στους 9 (75-66, 1:12) “κλειδώνοντας” την νίκη. Τελικό σκορ 80-72 και μεγάλη νίκη για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη!

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΚένζι Μουρ ήταν εντυπωσιακός και “σκότωσε” την ΑΕΚ με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 ασίστ. Επίσης εξαιρετικός παρουσιάστηκε σήμερα και ο Ουίγκινς ο οποίος έκανε, double-double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το Λαύριο με συνολικό σερί 22-16 ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με την επίθεση του -κυρίως- να κάνει την διαφορά και μάλιστα διατήρησε το ύψος της ,σχεδόν σε ολόκληρη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-32, 58-48, 80-72