Παναθηναϊκός: Στο ρελαντί τα Τρίκαλα ενόψει Κάουνας

2017-12-03T20:39:30+00:00 2017-12-03T20:47:29+00:00.

03/Dec/17 20:39

BASKET LEAGUE / ЁϠ- ԑɊK`(֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Ο Πασκουάλ ξεκούρασε τον Γκιστ, μοίρασε την “πίτα” του χρόνου συμμετοχής και ο Παναθηναϊκός νίκησε χωρίς πολλά-πολλά τα Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ (87-56), πριν την αποστολή στο Κάουνας με την Ζαλγκίρις του Σάρας.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Το ζητούμενο για τους “πράσινους” στην αναμέτρηση με τους Θεσσαλούς για την 7η στροφή της Stoiximan.gr Basket League ήταν να πάρουν τη νίκη για το απόλυτο 7Χ7 στο πρωτάθλημα και η καλύτερη δυνατή διαχείριση-συντήρηση πριν το ματς με την Ζαλγκίρις στην “Ζαλγκίριο Αρένα” (7/12, 20:00) για την Ευρωλίγκα.

Δύο 24ωρα μετά τη νίκη επί της Μάλαγα, ο Παναθηναϊκός επιδίωξε και δεν χρειάστηκε να πατήσει το γκάζι, ξεκουράζοντας βασικούς παίκτες, για να υποτάξει την ομάδα του Κώστα Μέξα και του δανεικού από το τριφύλλι, Μιχάλη Λούντζη, ώστε να στραφεί άμεσα στην επόμενη ευρωπαϊκή του υποχρέωση.

Ο Βουγιούκας κέρδισε και δικαίως το μεγαλύτερο χειροκρότημα από τον κόσμο στο ΟΑΚΑ, με τον Λεκαβίτσιους να είναι πολύ αποδοτικός, δίνοντας σημαντική ανάσα στον βιονικό Καλάθη και όλη την 12άδα να σκοράρει, με Ογκουστ, Μήτογλου και Παππά να είναι επίσης διψήφιοι.

Εξέλιξη αγώνα

Προερχόμενος από αγώνα στην Ευρωλίγκα, λιγότερο από 48 ώρες νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από την αρχή να πάρει αυτό που θέλει με τη λιγότερη δυνατή σπατάλη ενέργειας και τον Πασκουάλ να μοιράζει το χρόνο.

Η απουσία του Γκιστ έδωσε χώρο και χρόνο σε Μήτογλου, Όγκουστ και Βουγιούκα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 17-11 (9:30”), με τον Τζόουνς να απαντά για τα Τρίκαλα (18-18, 11′).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αιχμή του δόρατος τον Τέγιτς κοντά στο καλάθι, με τον Βασιλειάδη από το τρίποντο να διαμορφώνει το 25-24 (13′), πριν ακολουθήσει “πράσινο” σερί 11-0 (36-24, 16′) με Παππά, Καλάθη και Ρίβερς, ενώ ο Λούντζης σκόραρε για το 40-33 της ανάπαυλας.

Λοτζέσκι και Ντένμον, σε συνδυασμό με την υπεροχή του Βουγιούκα στο ζωγραφιστό έχτισαν σερί 14-0 (59-38, 27′), με τον Παναθηναϊκό να μην χαρίζει εύκολη κατοχή στους φιλοξενούμενους, πιέζοντας πολύ στην άμυνα και κερδίζοντας τα ριμπάουντ.

Η άμυνα ανάγκασε τα Τρίκαλα σε ενεργητικό μόλις 9 πόντων στην περίοδο και με τη διαφορά πλέον στα επίπεδα του +20 (64-42, 30′) τα πράγματα απλοποιήθηκαν, ο Καλαϊτζάκης πήρε συμμετοχή στα τελευταία οκτώ λεπτά και η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε όπως ακριβώς επιζητούσε στην έβδομη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Σε ένα άνετο βράδυ, ο Ιαν Βουγιούκας έκανε πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, εφαρμόζοντας αυτά που ήθελε ο Πασκουάλ, όπως και οι Λεκαβίτσιους, Μήτογλου που πρόσθεσαν μια παραγωγική εμφάνιση στο ενεργητικό τους, ενώ ο Όγκουστ έκανε καλό δεύτερο ημίχρονο.

Που κρίθηκε

Οι “πράσινοι” έπαιξαν σε ρυθμό ρελαντί και με δύο μικρά ξεσπάσματα (11-0 στη δεύτερη περίοδο και 14-0 στην τρίτη) πήραν αυτό που ήθελαν για να επικρατήσουν.

Δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βαρδάλος, Κωνσταντινόπουλος