“Ασπρόμαυρη” απόδραση από την Αμαλιάδα!

2017-12-09T19:43:54+00:00 2017-12-09T19:48:36+00:00.

09/Dec/17 19:43

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠӐՑϕ͇Ӡ- ILIALIVE.GR / EUROKINISSI)

Ένα τεράστιο διπλό πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στην Αμαλιάδα με 91-87 στην παράταση, απέναντι στον Κόροιβο του Ντίνου Καλαμπάκου, με τους Τζόουνς και Γκος να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παρότι οι γηπεδούχοι έκαναν ντέρμπι το ματς στο τέλος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, κατάφεραν να “αποδράσουν” και να πανηγυρίσουν την 4η συνεχόμενη νίκης τους στο πρωτάθλημα.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 5-3, ενώ ο Κόροιβος έπεσε στο 3-5.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα στα πρώτα περίπου 4 λεπτά να έχει μπει μόλις ένα καλάθι και αυτό για τον Κόροιβο (2-0 στο 4′). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-7 (στο 7′) σε ένα σκληρό ματς, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 16-11.

Στην δεύτερη περίοδο στην Αμαλιάδα, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιζαν σωστό μπάσκετ με καλή άμυνα, κάτι που τους βοήθησε να προηγούνται με 22-18 (στο 13′). Στο 17ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 9 πόντους (27-18), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 29-26 με σερί 8-2 (στο 19′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-28.

Επέστρεψε ο Κόροιβος και παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με, τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα και μία διαφορά “ασφαλείας” με 7 πόντους (40-33 στο 23′). Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου με σερί 10-5 μείωσαν στο καλάθι την διαφορά (45-43 το 26′) και έβαλαν “φωτιά” στο ματς. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 7 πόντους για τον ΠΑΟΚ (53-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 58-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπήκαν με τρομερή ενέργεια και ισοφάρισαν σε 58-58 (στο 31′), με σερί 6-0. 6 περίπου λεπτά πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί αυτή την φορά 8-0, πέρασε μπροστά ξανά με 66-58 και ήταν κοντά πλέον στην νίκη. Στο 36ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει στο ματς με σερί 7-0 μειώνοντας σε 66-65! Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, οι “ασπρόμαυροι” τελείωσαν το ματς στέλνοντας ξανά την διαφορά στους 6 πόντους (71-65).

Ο εκπληκτικός Κάρσον (26π.) με τρίποντο μείωσε στον πόντο (71-70 στα 51 δευτερόλεπτα) την διαφορά και έδωσε στοιχεία “θρίλερ” στο ματς, ενώ στα 11 δευτερόλεπτα έβαλε ο ίδιος παίκτης μπροστά στο σκορ τον Κόροιβο με 72-71! Τελικά ο Τσόχλας με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 72-72.

Παράταση

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην παράταση και προηγήθηκε με 77-74 3 λεπτά πριν το τέλος1 λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν “αγκαλιά” με την νίκη με το σκορ στο 83-76. O Πόσλεϊ προσπάθησε να κάνει την απίστευτη ανατροπή μόνος του, αλλά ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 91-87!

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάκι Τζόουνς πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για συμπαραστάτη είχε τον Φιλ Γκος που σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην μεγαλύτερη συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ στην παράταση και στο πάθος που έβγαλαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, αλλά και στην παρουσία των Γκος, Χρυσικόπουλου και Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91