“Άλωσε” τα Τρίκαλα η Κύμη!

2017-12-09T19:23:45+00:00 2017-12-09T19:36:00+00:00.

09/Dec/17 19:23

BASKET LEAGUE / ԑɊK`- ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠʁˋɁсӠ/ EUROKINISSI)

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πήρε η Κύμη μέσα στα Τρίκαλα με 71-60, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία στην Stoiximan.gr Basket League τις τελευταίες εβδομάδες!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν καλύτερη από την αρχή μέχρι το τέλος, πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου “κλείδωσε” την νίκη και πήρε δίκαια το μεγάλο διπλό!

Πλέον η Κύμη έχει ρεκόρ 2-6 και ισοβαθμεί μαζί με τα Τρικαλα.

Το παιχνίδι

Καλύτερα μπήκε η Κύμη στο παιχνίδι ειδικά στο αμυντικό κομμάτι και είχε ένα μικρό προβάδισμα με 5-4 (στο 4′) κόντρα στα Τρίκαλα, τα οποία ήταν άστοχα. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη συνέχιζαν να προηγούνται με 13-10 στο πρώτο δεκάλεπτο (στο 7′), σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Εντέλει η περίοδος έκλεισε με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα Τρίκαλα, η Κύμη διατηρούσε τον μεγάλο βαθμό συγκέντρωσης της ειδικά στην επίθεση και παρέμενε μπροστά με 28-22 (στο 13′). Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 προσπέρασαν στο σκορ με 29-28 (στο 16), όμως η Κύμη πήρε ξανά “κεφάλι” στο σκορ με 32-29 (στο 15′). Μάλιστα η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε τους 10 πόντους (43-33 στο 18′) με σερί 11-4 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-35.

Όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο

Το δεύτερο ημίχρονο στα Τρίκαλα ξεκίνησε με, την Κύμη να είναι εξαιρετική και να ανεβάζει την διαφορά στο σκορ στους 13 πόντους (50-37 στο 23′)! Η διαφορά στο 25ο λεπτό έφτασε και τους 19 πόντους (56-37) και πλέον η Κύμη ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την μεγάλη διαφορά (58-40 στο 18′) και το δεκάλεπτο έληξε με 62-40.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Στο 33ο λεπτό η Κύμη διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξης των 19 πόντων (66-47) και ήταν “αγκαλιά” με ένα μεγάλο διπλό. Στα 4 λεπτά πριν το τέλος τα Τρίκαλα με σερί 7-0 μείωσαν σε 66-54 και έδωσαν λίγο ενδιαφέρον για την έκβαση του αποτελέσματος. 2 λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με το σκορ στο 69-55, ενώ το τελικό 71-60 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ και ο ΜαΓκι βοήθησε με το double double που έκανε με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο της Κύμης όπου “έτρεξε” συνολικό σερί 17-5 και εκεί “κλείδωσε” ένα τεράστιας σημασίας διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71