Τρελό σερί από το Λαύριο που…βλέπει τετράδα!

2017-12-09T19:23:30+00:00 2017-12-09T21:20:21+00:00.

09/Dec/17 19:23

BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Το Λαύριο επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία και πέτυχε την πέμπτη συνεχή νίκη του στην Stoiximan.gr Basket League. ”Θύμα” του αυτή την φορά ο ουραγός Πανιώνιος , τον οποίο και κέρδισε με 83-73.

Στην αναμέτρηση του Λαυρίου υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ. Η τοπική ομάδα προερχόταν από συνεχόμενες νίκες και μάλιστα η τελευταία απέναντι στην ΑΕΚ. Από την άλλη, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν κατάφερε να κερδίσει την Κύμη και παρέμενε χωρίς νίκη.

Το Λαύριο επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα πήρε ακόμα μία νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να επιβάλλουν τον γνωστό φρενήρη ρυθμό τους και το κατάφεραν. Παρόλα αυτά, ο Πανιώνιος, κυρίως μέσω των Χέντερσον και Κράβιτς δεν άφησαν το σκορ να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 23-17.

Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση οι Γκρέι και Νίξον, οι οποίο με προσωπικές ενέργειες εκτόξευσαν την διαφορά στο +19, με το 45-26 να είναι σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, με μόλις 9 πόντους στο ενεργητικό τους και με πολύ χαμηλά ποσοστά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να διορθώνει τα πάντα σε άμυνα και κυρίως σε επίθεση και με ένα επί μέρους 20-8 έριξε την διαφορά στους 7 (63-56 στο 27’). Μπροστάρηδες οι Σαρικόπουλος και Σακελλαρίου. Το Λαύριο παρόλα αυτά με τρομερά ποστοστά σε δίποντα και τρίποντα (αμφότερα 50%), αύξησε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά, κρατώντας ένα μαξιλάρι ασφαλείας.

Η αντεπίθεση που ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε συνέχεια και στο τελευταίο, η γηπεδούχος ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τα υψηλά του ποσοστά βραχυκύκλωσε τον ρυθμό που προσπαθούσε να επιβάλλει ο Πανιώνιος. Το 78-71, 1 λεπτό πριν το τέλος ήταν η έσχατη προσπάθεια, που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Παίκτης-κλειδί

Ο Ντορόν Λαμπ ήταν απολαυστικός με 21 πόντους, έχοντας μάλιστα υψηλά ποσοστά εντός και εκτός πεδιάς (6/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές).

Σημείο-κλειδί

Με το σκορ στο 58-50 και τον Πανιώνιο να είναι καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λαύριο χρειάστηκε ένα μεγάλο σουτ, για να παραμείνει επικεφαλής του ματς. Αυτό ήρθε από τον Παπαδημητρίου, με ένα τρίποντο 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, που ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-26, 63-53, 83-73