Υπέταξε τον Ολυμπιακό η ΆΕΚ και ένιωσε ξανά… βασίλισσα! (video)

2017-12-10T19:55:08+00:00 2017-12-10T20:27:02+00:00.

10/Dec/17 19:55

Μεγάλο ντέρμπι στη Stoiximan.gr Basket League με την ΆΕΚ να κερδίζει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ μετά από 13 χρόνια και να παίρνει μια πολύ μεγάλη για εκείνη νίκη, στην επιστροφή του Ντράγκαν Σάκοτα στο πάγκο της ομάδας!

Σε μια μάχη που δεν είχε ούτε μεγάλη ποιότητα, ούτε καλά ποσοστά, είχε όμως ένταση, σασπένς και συγκλονιστικό φινάλε, η ΆΕΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό με 66-62 και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στους κόκκινους, μετά από 13 ολόκληρα χρόνια!

Κορυφαίοι οι Χάρις, Γκριν, Λαρεντζάκης και Σάκοτα, ενώ για τους ηττημένους ο καλύτερος με διαφορά ήταν ο Τζαμέλ Μακλίν και πολύ προσπάθησε και ο Κώστας Παπανικολάου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε στην αναμέτρηση με τον ενθουσιασμό μιας ομάδας που περιμένει στο γήπεδό της ένα μεγάλο αντίπαλο και έχει νέο προπονητή! Έστω κι αν αυτή είναι η τρίτη θητεία του Σάκοτα στο πάγκο της…

Με τους Λαρεντζάκη, Χάρις και Γκριν να ξεκινούν δυναμικά και… εύστοχα, προηγήθηκε με 9-2 και λίγο αργότερα πήγε την διαφορά σε διψήφια τιμή (18-8). Ο Ολυμπιακός φαινόταν να μην έχει ενέργεια, φρεσκάδα και αυτοσυγκέντρωση.

Η Ενωση έπαιρνε τα ριμπαόυντ, έβρισκε λύσεις και κοντά στο ζωγραφιστό και την ίδια στιγμή η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σούταρε με πολύ μέτρια ποσοστά (5/14 σουτ) και έκανε εύκολα το λάθος.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 22-12 και στην “αυγή” της δεύτερης περιόδου η ΆΕΚ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς και πήγε στο +12 (24-12).

Αντέδρασε με το Second Unit και… χορευτή Μακλίν

Ο Σφαιρόπουλος βλέποντας πως ο Ολυμπιακός δεν είχε ενέργεια, εμπιστεύτηκε το δεύτερο ροτέσιον κι αυτό ήταν που έβγαλε τους κόκκινους από τον… λήθαργο. Ο Στρέλνιεκς και ο Μάντζαρης έδωσαν περιφερειακές λύσεις και το σκορ που έλειπε και ο Τζαμέλ Μακλίν, όπως και απέναντι στην Ρεάλ, ήταν τρομερά αποτελεσματικός στην επίθεση, χωρίς καν να χρειάζεται πολύ χρόνο για να δράσει.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρχικά ένα σερί 7-0 και με τον Μακλίν να σκοράρει κατά ριπάς με χορευτικές κινήσεις και να παίζει στην άλλη πλευρά του παρκέ πολύ καλή άμυνα, ισοφάρισαν σε 30-30. Με τρίποντο του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή του (33-34), αλλά εκεί βγήκε μπροστά ο αρχηγός της ΆΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα.

Τελικά, ένα “γεμάτο” πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΆΕΚ μπροστά με 39-37 και διαφαινόταν πως το δεύτερο ημίχρονο θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Σάκοτα είχε 10 πόντους σε αυτό το σημείο, όσους και ο Τζαμέλ Μακλίν για λογαριασμό του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες είχαν πάρει 26 από τους 37 πόντους τους ως εκείνο το σημείο από τους παίκτες του πάγκου, αλλά η ροή του αγώνα έδειχνε πως θα χρειαστεί να βγουν μπροστά και οι παίκτες με ηγετικό ρόλο, προκειμένου να έλθει το διπλό στο ΟΑΚΑ.

Από την άλλη η ΆΕΚ, χρειαζόταν διάρκεια στην επίθεσή της και πάνω από όλα να έχει την αμυντική ένταση και αποτελεσματικότητα της πρώτης περιόδου, για να μπορέσει να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Χωρίς Πρίντεζη και με λαβωμένο Μιλουτίνοφ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ στην επανάληψη χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη που είχε ένα σφίξιμο στη μέση και μετά από μόλις ένα λεπτό αγώνα, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ζήτησε αλλαγή, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο. Η ΆΕΚ με αρκετές κερδισμένες μάχες στις μάχες της ρακέτας, μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο (45-39) και στο 23’σκόραρε για πρώτη φορά στον αγώνα με τρίποντο ο Βασίλης Σπανούλης (45-42).

Η ΆΕΚ στην επίθεσή της προσπαθούσε να σημαδέψει τον Βασίλη Σπανούλη που μάρκαρε τον Λαρεντζάκη (ο αρχηγός του Ολυμπιακού χρεώθηκε με τρίτο φάουλ στο 24′) και αντίστοιχα ο Ολυμπιακός έκανε το ίδιο στο ποστ με τον Κώστα Παπανικολάου, απέναντι στον Μάνι Χάρις.

Με καλάθι του Αμερικανού και βολές του Μαυροειδή η ΆΕΚ πήγε στο +7 (51-44) την στιγμή που ο Ολυμπιακός είδε τον Ρόμπερτς να χρεώνεται με 4 φάουλ και ζοριζόταν πολύ να βρει λύσεις στην επίθεση. Τα σουτ δεν έμπαιναν, ο Μιλουτίνοφ και ο Πρίντεζης ήταν εκτός (όπως και οι Παπαπέτρου, Αγραβάνης), ο Γουίλτζερ όποτε πατούσε παρκέ, έδειχνε πως έχει μεγάλη αδυναμία στην άμυνα. Ετσι η μπάλα πήγε ξανά στον Τζαμέλ Μακλίν, που με προσωπικές ενέργειες προσπαθούσε να δώσει πόντους στην ομάδα του και ο Κώστας Παπανικολάου πέρασε στην θέση “4”. Δεν υπήρχε άλλη λύση!

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΆΕΚ μπροστά 51-50 και τους δύο μονομάχους να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία και καθοριστική περίοδο. Αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες από την περιφέρεια και ήταν ξεκάθαρο πως όποιος έβαζε 2-3 “μεγάλα σουτ” θα κέρδιζε τη μάχη.

Άμυνες και μάχες σώμα με σώμα

Μετά από 2-3 χαμένες ευκαιρίες με ελεύθερα, αλλά άστοχα σουτ, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (51-52) με δύο βολές του Στρέλνιεκς. Η ΆΕΚ είχε μείνει χωρίς σκορ για πέντε λεπτά και έψαχνε ένα παίκτη να… βγει μπροστά και να της δώσει ώθηση. Το ρόδι το έσπασε ο Μπάρλοου με δύο βολές (53-52).

Με καλάθι του Μακλίν και καλάθι του Χόλις Τόμπσον στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά απέκτησε διαφορά μεγαλύτερη του… ενός πόντου (53-56) και ο Σάκοτα επανέφερε στο παρκέ τον Μάνις Χάρις, με στόχο να δώσει ο Αμερικανός λύσεις στην επίθεση της ΆΕΚ που είχε κολλήσει.

Στο τέλος… ΆΕΚ!

Η αντίδραση της ΆΕΚ ήρθε με διαδοχικές καλές άμυνες και τρία καλάθια από Τζέιμς, Χάρις και Γκριν! Έτσι, η ΆΕΚ με σερί 6-0 προηγήθηκε με 59-56 και έδωσε έναυσμα για πανηγυρισμούς στο κόσμο της. Η ΆΕΚ πήγε και στο +5 (61-56) και ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντα από Μάντζαρη και Σπανούλη, για να περάσει πάλι μπροστά με 61-62!

Οι επόμενες επιθέσεις του Ολυμπιακού είχαν όλες λάθος με τον Βασίλη Σπανούλη να φτάνει τα 9 λάθη (δεν μπορούσαν να βρεθούν καλά με τον Μακλίν) και η ΆΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και πήρε ξανά προβάδισμα τριών πόντων (65-62) 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα!

Στην επόμενη κατοχή ο Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Σάκοτα έχασε την επόμενη επίθεση της ΆΕΚ και ο Ολυμπιακός έκανε μια άσχημη επίθεση, που κατέληξε σε κακό σουτ του Κώστα Παπανικολάου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μια βολή από τον Μάνι Χάρις και η ΆΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 66-62, για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβρη του 2004!