Έκανε “σεφτέ” ο ψυχωμένος Πανιώνιος!

2017-12-16T19:26:06+00:00 2017-12-16T19:30:24+00:00.

16/Dec/17 19:26

Ёٍ͉ɏӠ- ԑɊK`(֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Επιτέλους νίκη για τον Πανιώνιο μετά από 9 αγωνιστικές στην Stoiximan.gr Basket League, απέναντι στα Τρίκαλα με 82-76 στο κλειστό της “Αρτάκης”!

Οι παίκτες του κόουτς Ζιάγκου ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο, στην ανταγωνιστική ομάδα των Τρικάλων που όμως αντιμετώπιζε προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Να πούμε ότι οι Νεοσμυρνιώτες πλέον έχουν ρεκόρ 1-9, ενώ τα Τρικάλα 2-7. Ένα σημαντικό στοιχείο της αποψινής νίκης  του Πανιωνίου είναι, πως μετρούσε 23 συνεχόμενες ήττες σε αγώνες Α1, μέχρι και την σημερινή επικράτηση.

Το παιχνίδι

Μπορεί ο Πανιώνιος να μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-0), όμως τα Τρίκαλα μείωσαν γρήγορα στον πόντο την διαφορά (5-4 στο 4′). Οι παίκτες του κόουτς Ζιάγκου με σερί 7-2 ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά στους 6 (12-6 στο 7′), δείχνοντας την θέληση τους για νίκη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Νέα Σμύρνη, τα Τρίκαλα δεν άφηναν τον Πανιώνιο να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ (20-19 στο 13′), όμως οι γηπεδούχου πήραν και πάλι “κεφάλι” με προβάδισμα 5 πόντων (28-23 στο 16′). Η διαφορά για πρώτη φορά “άγγιξε” τους 9 πόντους (32-23 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-28 για τον εντυπωσιακό Πανιώνιο!

“Μίλησε” η έδρα στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό της “Αρτάκης” ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά τον Πανιώνιο να διατηρεί μία διψήφια διαφορά “ασφαλείας” (45-35 στο 23′). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα παρά την μεγάλη πίεση των Τρικάλων, να κρατάνε την διαφορά πάνω από τους 11 πόντους (54-43 στο 26′), ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 61-52 (στο 18′). Εντέλει η τρίτη περίοδος έληξε με 66-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν το φαβορί για την νίκη, κάτι που συνέχισαν να δείχνουν στο παρκέ (73-59 στο 34′). 4 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης στην Νέα Σμύρνη, η διαφορά ήταν στο +15 (77-62) και όλα είχαν ουσιαστικά κριθεί. Στο 38ο λεπτό ένα τρίποντο του Τσούπκοβιτς “σφράγισε” την νίκη για τον Πανιώνιο (82-68), ενώ το τελικό 82-76 ήταν απόλυτα δίκαιο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τσούπκοβιτς με 17 πόντους και 2 ασίστ και ο εξαιρετικός Βαγγέλης Σακελαρίου με 10 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, οδήγησαν στην νίκη τον Πανιώνιο. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Κράβιτς με 16 πόντους και 8/9 δίποντα.

Που κρίθηκε: Στην διψήφια διαφορά που πήρε ο Πανιώνιος στην δεύτερη περίοδο και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η οποία δεν μπορούσε να “καλυφθεί” από τα Τρίκαλα, που αντιμετώπιζαν επίσης πρόβλημα στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-28, 66-52, 82-76