Μόνος 8ος ο ΓΣΛ Φάρος, παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη ο Κόροιβος

2017-12-16T19:33:03+00:00 2017-12-16T19:40:38+00:00.

Stelios Toromanidis

16/Dec/17 19:33

Την τέταρτη νίκη του στην φετινή Stoiximan.gr Basket League πέτυχε ο ΓΣΛ Φάρος καθώς “λύγισε” με 82-78 εντός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας, ο οποίος παραμένει δίχως νίκη μακριά από το “σπίτι” του.

Οι Λαρισσαίοι με τους Ουέαρ και Σάφτενααρ να τους οδηγούν πλέον βρίσκονται μόνοι στην 8η θέση με 4-5 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-6.

Διακύμανση του αγώνα

Έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ουέαρ (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ), εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (3/4) και πέντε περισσότερες επιθέσεις, ο ΓΣΛ Φάρος πραγματοποίησε ένα φοβερό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με +11 (25-14) υπέρ του, την ώρα που ο Κόροιβος έπαιρνε “ανάσες” από τον Κάρσον (5 πόντοι).

Χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά στην δεύτερη περίοδο. Ο Ουέαρ πήρε βοήθειες από τους Διαμαντάκο και Μαραγκό που ήρθαν από τον πάγκο και σε συνδυασμό με τα κάκιστα ποσοστά εντός πεδιάς για την ομάδα του Καλαμπάκου (28%), η απόσταση των δυο αντιπάλων στο 20′ ήταν στους 14 πόντους (39-25).

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην μεγαλύτερη διάρκεια. Αν και ο Κόροιβος με άμυνα ζώνης και κορυφαίο τον Χάινς επιθετικά (16 πόντοι) μείωσε στους 9 πόντους (56-47) στο 28′, εντούτοις οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο στο +11 (62-51).

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ο Κόροιβος έκανε την ύστατη προσπάθεια να επανέλθει στην διεκδίκηση της νίκης, οι Πόσλει (23 πόντοι) και Κάρσον (17 πόντοι) έβαλαν συνεχόμενα καλάθια και οι παίκτες του Καλαμπάκου μείωσαν στους 2 πόντους (80-78) 21″ πριν το φινάλε, όμως ο Σάφτενααρ ήταν ψύχραιμος και κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του.

Παίκτης Κλειδί

Ο Κέβιν Ουέαρ ολοκλήρωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), αποτέλεσε τον ηγέτη της ομάδας του και ήταν αυτός που με εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι βοήθησε τον ΓΣΛ Φάρο να πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ που αποτέλεσε και την βάση για την νίκη.

Σημείο Κλειδί

Αν και οι γηπεδούχοι κατάφερναν να διατηρήσουν μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εντούτοις ο Κόροιβος μείωσε προς το φινάλε, αλλά η ψυχραιμία του Σάφτενααρ, ο οποίος σκόραρε 4 κρίσιμους πόντους ήταν καθοριστική.

Δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78.